1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
3 years ago
15

A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?

Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]3 years ago
6 0

Answer:

$7.2/lb

Step-by-step explanation:

9/1.25= 7.2

You might be interested in
What is the average rate of change of f over the interval [3,4]?
masya89 [10]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

The average rate of change of f(x) in the closed interval [ a, b ] is

\frac{f(b)-f(a)}{b-a}

Here [ a, b ] = [ 3, 4 ] , then

f(b) = f(4) = - 1 ← from table

f(a) = f(3) = - 5 ← from table , then

average rate of change = \frac{-1-(-5)}{4-3} = \frac{-1+5}{1} = 4

3 0
3 years ago
Which graph represents the solution set to the system of inequalities? Please help thank you!
Greeley [361]

Answer:

bottom left graph should be correct

6 0
3 years ago
Write the word sentence as an equation. Then solve the equation.
lesya692 [45]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

Here's the complete question:

Write the word sentence as an equation. Then solve the equation. A number k increased by 7 is 34.

An increase in k simply means that there's an addition. This will be:

k + 7 = 34

k = 34 - 7

k = 27

Therefore, the value of k is 27

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
if it takes anne 1/2 hour to read 2/3 of a chapter. About how long will it take her to read a chapter?​
kolbaska11 [484]

Answer:

45 minutes

Step-by-step explanation:

1/2 hour=30 minutes

2/3 of chapter=30 minutes

1/4 of hour=15 minutes

1/3 of chapter=15 minutes

3/4 of hour=45 minutes

3/3 of chapter=45 minutes

6 0
3 years ago
• A car uses 30 gallons of gasoline for a trip of 800 miles. How many gallons would
nevsk [136]

Quantity of gasoline needed by a car to run 800 miles = 30 gallons

Quantity of gasoline needed by a car to run 1 mile =

= 30 ÷ 800

= 0.0375 gallons

So , to run 1 mile a car would need = 0.0375 gallons of oil

To run 700 miles the quantity of gasoline needed =

= 700 × 0.0375

= 26.25 gallons of gasoline

Therefore , a car will use 26.25 gallons of gasoline on a trip of 700 miles .

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which soap dispenser shows that 64% of its soap has been used?
    8·2 answers
  • Suppose Securitex is a small firm that has developed a new​ anti-theft device for automobiles. Securitex currently sells its dev
    7·1 answer
  • gabby plans to hike 6.3 kilometers to see a waterfall.she stops to rest after hiking 4.75 kilometers.how far does she have left
    5·2 answers
  • What is the solution to the system of equations in the graph
    9·1 answer
  • 16 less than a number equals -19. what is the number?
    9·2 answers
  • In 1930, the average cost for a gallon of gasoline was $0.25. in 2007, the average cost for a gallon of gasoline is $2.60. what
    12·1 answer
  • I need help with this problem<br>​
    8·1 answer
  • Gretchen is refinishing her gazebo that is in the shape of a regular octagon. The length of one side is 3 feet and the apothem i
    12·1 answer
  • Kadeesha has a smart phone data plan that costs $45 per month that includes 10 GB of data, but will charge an extra $25 per GB o
    9·2 answers
  • Jorge wants to write 4/5 as a dum of unit fractions. what should he write​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!