1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
2 years ago
15

A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?

Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]2 years ago
6 0

Answer:

$7.2/lb

Step-by-step explanation:

9/1.25= 7.2

You might be interested in
Someone help me please ​
iren [92.7K]
Answer: I dont need your help hmmmp

Explanation: i dont know why
3 0
2 years ago
Can someone help me with the working out please its due Tomorrow
slavikrds [6]
1) 12p+12q 2) 11p-11q 3)2p-10q
3 0
3 years ago
Mila has 100 math problems to finish this week, She solved 2/10 of the problems on Monday and 25/100 of the problems on Tuesday.
Umnica [9.8K]
Mila solved more problems on Tuesday.

Explanation:

2/10 = 20/100
25/100 = 25/100
Since 25 is more than 20, she did more problems on Tuesday
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your frog wins second place in a jumping contest. The winning jump of 11 2/3 feet is 1/2 foot longer than your frogs jump. How f
yan [13]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
X(x-5)+3(x-5) please I really need help with this
Maru [420]
Is this the answer you were looking for? If not I’m sorry

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How many distinct pairs of perfect squares differ by 35? (the pair $a, b$ is the same as the pair $b, a$.)?
    8·1 answer
  • Ling drove at speed of 45 Miles per hour for 225 miles. How many hours did she drive?
    10·1 answer
  • I have the brainy app on my phone, and I have plus on my phone, but when I try to log in on my computer< it says I still need
    12·2 answers
  • So I took a test from my teachers desk and took photos of the test questions. I am indeed cheating but I just want to know the a
    6·1 answer
  • Definition of systematic sampling
    7·2 answers
  • HELP NEED NOW, WILL GIVE BRAINLIEST: The difference of measures between the arcs subtended by chord AB is 160°. Line l is tangen
    9·1 answer
  • A 5-foot piece of aluminum wire costs $7.80. What is the price per inch?
    10·1 answer
  • All the positive integers excluding O are known as​
    14·2 answers
  • Marcus daims that in the expression 3x + 3y, the terms 3x and 3y are like terms because both are variable terms and both have th
    12·1 answer
  • I added question and example. answer it CORRECTLY and you will get brainliest!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!