1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
7

the ratio of girls to boys in theater class is 2 to 3. there are 28 girls in theater class.what is the total number of students

in the theater?
Mathematics
2 answers:
EleoNora [17]3 years ago
8 0

Answer:

I believe there are 70 students in the theater!

Step-by-step explanation:

In the ratio 2:3 going to 28:? there is a pattern. You multiply 2 by 14 to get to 28, so if you multiply 3 by 14 you get 42. Add 42 to 28 for the total amount of students in class!

Have a nice night!

adell [148]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Ratios come in 3 forms: 2 to 3, 2:3, and 2/3, which means there are 2 girls for every 3 boys. I like to put it into a fraction form like this:

           2                                                                           28

       ---------                            =                                     ---------

           3                                                                            ?

The numerator is girls and the denominator is boys. How did 2 go to 28? x 14.  What is 3 x 14? 42. So, this is the new fraction:

           2                                                                          28

       ---------                            =                                     ---------

           3                                                                          42

BUT, it asks for total number of students. What is 28 + 42? 70.          So, there are 70 total students.

You might be interested in
How to solve x-3y=1 4x+5y=4 using elimination
Murrr4er [49]

Answer:

X=1, Y=0

Step-by-step explanation:

Solve for X and Y using a2 +b2 = c2

8 0
2 years ago
Can someone help please?
Katyanochek1 [597]

Answer:

(6,9)

Step-by-step explanation:

the x place is counting by 2 and the y place is going up by 3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the variance of the data values in a population is 196, what is the standard deviation of the data values?
Natali [406]
The standard deviation is the square root of the variance

so if the variance is 196, then the standard deviation is the sqrt of 196, which is 14
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 5 people in a room, i came and killed 4. how many remain?
Vikki [24]
Two because after you came you and that other person are still in the room
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question Progress Homework Progres 23/2 Solve the quadratic equation 3x + x-5 = 0 Give your answers to 2 decimal places.​
kykrilka [37]

The value of x is 1.14 or x = -1.47

We find the value of x in the quadratic equation 3x^2 +x-5=0

Using the formula: (-b ± √ (b²- 4 a c)) / (2a)

Where the value of a = 3, b = 1 and c = -5

Substituting the above values (a = 3, b = 1 and c = -5)

in the formula:

(-1 ± √ (1²- 4 3 (-5))) / (2*3)

= (-1 ± √ (1+60)) / (6)

= (-1 ± √ (61)) / (6)

= (-1 ± 7.81) / (6)

= (-1 + 7.81) / (6) or (-1 -7.81) / (6)

= (6.81) / (6) or (-8.81) / (6)

=1.135 or -1.468

Hence the value of x= 1.14 or -1.47

LEARN MORE ABOUT QUADRATIC EQUATIONS HERE: brainly.com/question/1214333

#SPJ9

3 0
1 year ago
Other questions:
  • 4 i jedna druga - 2,3 - 3,2= ???
    12·1 answer
  • matt is playing a game. He gains 7 pts ,loses 10pts, gains 2 pts and the loses 8 pts. what is the final score?
    13·2 answers
  • A car race qualifier has 10 participants. How many different ways can the top 6 cars cross the finish line?
    7·1 answer
  • 5 short sentences for spring(spring season)
    12·1 answer
  • How do you write 3.27 as a decimal number rounded to the nearest thousandth
    9·2 answers
  • Point is (-4,-1) and parallel to the line 3x <br> -2y=4
    8·2 answers
  • How would you solve this? Bc I don’t know which operation to use
    14·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • Plz help there is another option in question Q1
    5·1 answer
  • (4x+5)-(4x-5) simplify the expression
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!