1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
10

In ΔSTU, s = 150 cm, t = 430 cm and u=470 cm. Find the measure of ∠U to the nearest degree.

Mathematics
1 answer:
STALIN [3.7K]3 years ago
4 0

Answer: 96∘

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a circle has a radius that is 3 centimeters long. If a central angle has a measure of 4 radians, what is the length of the arc t
ale4655 [162]
12 centimeters (on APEX)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express ratio 3.5:14 as 1:n
Luba_88 [7]

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

3.5 : 14 ( divide both parts by 3.5 )

= 1 : 4

3 0
1 year ago
Jamie is trying to work out the surface area of the cuboid below. Spot any mistakes and write the correct answer.
umka21 [38]

Step-by-step explanation:

The dimensions of the cuboid are 5 cm, 7 cm and 9 cm.

The formula for the surface area of the cuboid is as follows :

A=2(lb+bh+hl)

We have,

b = 9 cm, l = 7 cm and h = 5 cm

So,

A=2(9\times 7+9\times 5+7\times 5)\\\\A=2\times 143\\\\A=286\ cm^2

Jamie forgets to multiply 143 by 2 as the formula for surface area contains 2 as well.

7 0
3 years ago
Help?
Gre4nikov [31]
A = P(1 + r)^t is the interest formula
A = 1000(1 + .02)^t
A = 1000(1.02)^t
I'm not sure which of your two answers A or C have the t raised to a power but you need to choose the one with the t raised to a power.
6 0
3 years ago
A taxi cab in myrtle beach charges $2 per mile and $1 for every person. If a taxi cab ride for two people costs $12, how far did
oksian1 [2.3K]

Answer:

5 Miles

Step-by-step explanation:

5 Miles = 1 Miles = $2 X 5 = $10

1 Person = $1

Therefore 2 People = $1 X 2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • how do you find the diameter of a circle using the equation x^2+y^2+8x-22y-88=0? I need it step by step please
    8·2 answers
  • Simplify the expression.
    8·2 answers
  • It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
    6·1 answer
  • Universal pet house sells vinyl doghouses and treated lumber doghouses. It takes the company 5 hours to build a vinyl doghouse a
    11·1 answer
  • Sarafina had 34 out of 99 hits when she was at bat during the softball season what was her batting average
    10·1 answer
  • 10 points, thanks for the help :)
    13·1 answer
  • Can someone please help me!! Ive been asking for help and I not getting any.. please help
    15·1 answer
  • Here is a list of numbers.
    7·1 answer
  • Beth has $105 in her bank account. She buys x shirts for $5.75 each. Write and solve an equation Beth can use to find how many s
    9·1 answer
  • What is the solution of RootIndex 3 StartRoot x 8 EndRoot = negative 4?.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!