Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
8x( 47 ) = 8x + 7x
8x( 47 ) = 8x( 2 ) - x
8x( 47 - 2 ) = - x
8x( 45 ) = - x
360x = - x
x = -360x
I don't think the question can be done
Is the question wrong?
because there's no answer other than 0.
You flip the signs when you are dividing by a negative value.
-2x+3>15
-2x>15-3
-2x>12
x<12/-2
x<-6
Now to test this
Try putting x in the original equation when it is -5.
-2(-5)+3>15
10+3>15
13>15
This is false because our answer says x is less than -6.
Now any value less than -6 will work so let's go with -7.
-2(-7)+3>15
14+3>15
17>15
This result is True.
Hope this helps out!
Answer:
60
Step-by-step explanation:
3 angles , so 180/3=60
You answer would be 27, if I did my maths correct.
You get 27 by doing:
9*4=36
36-9=27
Correct me if I am wrong thank you!