1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
2 years ago
6

Limit as x approaches 0 of. (sin3xsin5x)/x^2

Mathematics
1 answer:
OLga [1]2 years ago
4 0
The limit of the function <span>( sin3x sin5x ) / x^2 as x approaches zero is evaulated by substituting the function by zero. Since the answer is zero / zero which is indeterminate. Using L'hopitals rule, we derive separately the numerator and the denominator. we all know that sin 5x and sin 3x are equal to zero. Upon teh first derivative, the answer is still zero / zero. We derive further until the function has a denominator of 2 and a numerator still equal to zero. Since the answer is now zero/ 2 or zero not zero/zero, the limit then is equal to zero.</span>
You might be interested in
Which is the graph of y=3/4x-3<br><br> Graph A<br> Graph B<br> Graph C.
irina [24]

Answer:

Graph A

Step-by-step explanation:

I had this question in my class and got it right with answer A :')

8 0
2 years ago
Find the unit price of 3 cans of cat food for $0.85​
andrey2020 [161]

Answer:

$0.28

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
3[10-(27÷9) HELP PLEASE​
steposvetlana [31]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

You do the parentheses first, so 27/9 = 3

10-3 = 7

3 * 7 = 21

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mrs.gauthier plans to take her class on 2 field trips this year there are 23 students in her class and each field trip will cost
Alina [70]

If there is 2 field trips with 23 students and each student costs $5 dollars. So for the 1st trip it will be 23x$5

1st trip- $115

And on the second trip its the same because there is 23 students that cost 5 dollars so it will be 23x5

2nd trip- $115

To find out the total of both trips youd add 115+115/

In total, for both trips it will cost $230 dollars.

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME I WILL MARK YOU BRAINLIST
mario62 [17]

Answer:

37.5

Step-by-step explanation:

if it decreases by 1/2 every 8 hours;

( 3×8= 24)

the first 8 hours 1/2×300 =150 gram

the second 8 hours(16 hours) = 1/2×150=75 gram

the third 8 hours(24 hours) = 1/2×75= 37.5gram

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • devon pays $24.95 for her roller skates.After that she pays$3.95 for each visit to the roller rink. What is the greatest number
    13·2 answers
  • Cara is trying to drink more water. She wants to drink 212
    11·1 answer
  • Which values of m and b will create a system of equations with no solution? Check all that apply. y = mx + b y = –2x + 3/2
    14·2 answers
  • Find the measure of angle X
    15·2 answers
  • Please answer this, FAST!! please!!!
    11·1 answer
  • Fill in the blank with numbers that make the statement true.
    6·2 answers
  • To investigate housing needs in the future, a town planning committee
    14·1 answer
  • Please please help me with this question
    12·1 answer
  • SOLVE ASAP PLS I NEED FOR GRADING
    7·2 answers
  • Acellus
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!