The function is graphed as shown below
Part A:
We use the formula

to find the vertex of the function. A quadratic function of the form of

and equating this form to the given function

, we have

and

.
Substituting

and

into the vertex formula, we have

, as shown in the graph
This calculation means that the highest profit is achieved when the number of photo printed equals to ten photos
Part B:
We can find solution to this equation by factorising





and

, as shown in the graph
The two values means that the company makes no profit when they either produce 5 or 15 photos
Answer:
LN= 68°
Step-by-step explanation:
5.5 gal divided by 0.26 gal per litre is approximately 21.15 litres. Hope this helps! :3
Answer:
Step-by-step explanation:
Dear Mrs.Rappa,
I don't know much about this but i do know that saving accounts are risky and she should just set up a checking. Because it's proven that you'll take the risk of losing value in your money. And you take a risk, but to help you more i need to know about what the 5% 7 means. if i do know what it's means, but the 5% is good, it's compound interest which means you get more money on that interest It grows, but as far as the 7 goes, IDK. but the saving %"s are good like yay money, but she takes the risks. So why the risk is there is because of the stock market, and also because the bank takes other clients money for them to pay other client's. So a risk in 7yrs.
Sincerely,
First name Last name Here
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70