1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lys-0071 [83]
3 years ago
6

A $4 sales tax is charged for a $50 purchase. At this rate, what is the sales tax for a $1200 purchase?

Mathematics
1 answer:
agasfer [191]3 years ago
7 0

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

You might be interested in
An employee worked 36 hours last week. This week, she worked 48 hours. Find the percent increase. Round to the nearest percent.
ioda

Answer:

There was a 25% increase.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Isaac has spent $20 to set up cable service and the monthly fee is $54.95. Write an equation to represent the total amount it co
Liono4ka [1.6K]
Do 54.95 + 20.00 and you get 80.95
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Valley Elementary School has a running track that is mile long. Ten students
worty [1.4K]

16

sry im late

...............

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the least 10-digit whole number?
Murljashka [212]
1000000000 because less than this number is 9 digits and more than this numbet is not least
5 0
3 years ago
Kristen is making lanyards for a convention. She needs to make 1,000 lanyards and knows that 1 lanyards uses 1.75 feet of cord.
quester [9]
Well 1.75ft times 1000 is 1750ft of cable
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • three swimmers competed in the 50 M Freestyle race I description of their swimmi speed is given order the swimmers on the first
    5·2 answers
  • -36 times a number minus 75 is equal to 65 less than the number. What is the number?
    9·1 answer
  • Find x using Pythagorean theorem​
    9·1 answer
  • A rectangle has a length of 14cm and an area of 70 cm squared what is the width
    13·1 answer
  • У
    13·1 answer
  • PLEASE YALL I need HELP ASAP PLEASE PLEASE PLEASE I WILL MARK YOU AS BRANLIEST IF CORRECT
    15·2 answers
  • PLEASE HELP URGENT!!!!!!!! NUMBER 46 AND 47!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • I don’t understand this math at all someone please help !
    7·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP AND ILL MARK YOU BRANLIEST!!!
    12·2 answers
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!