1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
5

PLEASE ANSWER

Mathematics
1 answer:
Flauer [41]2 years ago
5 0

Answer:

c and d are correct

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help is it A B C or D
amid [387]
I think it might be B, not 100%
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anothony has 24 squash plants and 18 corn seedlings that he plans to plant in rows on his vegetable garden. Each row will contai
sleet_krkn [62]

Anthony needs to find the greatest common factor of both 18 and 24. The reason why is because this way he can have the same number of plants in each row while having the greatest number in each row possible. The amount of plants he needs to put in each row is 6.

4 0
3 years ago
PLZZZZZ HELP ME!!!! i dont get this!
Anna35 [415]
The correct selling price is $29.97
23 x 1.11%
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help solve for correct answer​
EastWind [94]

Answer:

x = 210

Step-by-step explanation:

The opposite arc is always twice the angle.

so 105 * 2 = 210.

4 0
2 years ago
During the half time of a basketball game, a sling shot launches T-shirts at the crowd. The T-shirt is launched with an initial
kumpel [21]

Step-by-step explanation:

The T-shirt is launched with an initial upward velocity of 60 ft/s from a height of 5 feet. Its equation of motion is given by :

f(x) = -12x^2 + 60x + 5 ....(1)

(a) For maximum height, put \dfrac{df(x)}{dt}=0

So,

\dfrac{ d(-12x^2 + 60x + 5)}{dt}=-24x+60

Now put,

-24x+60=0\\\\x=2.5\ s

So, the time taken for the T-shirt to reach maximum height is 2.5 seconds.

(b) Put x = 2.5 s in equation (1)

f(x=2.5) = -12(2.5)^2 + 60(2.5) + 5\\\\f(x)=80\ \text{feet}                

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • Which situation is represented by the inequality?
    5·1 answer
  • A t-shirt that was originally priced at $14 is marked down to $10.
    9·1 answer
  • Find the measure of z<br><br> A. 108<br> B. 120<br> C. 135<br> D. 144
    14·1 answer
  • Find the value ............​
    5·2 answers
  • Hey guys can you answer this please because I badly need it right now please
    11·1 answer
  • Select the correct answer.
    6·2 answers
  • I'm failing lol. HELP me with math??
    13·1 answer
  • What is the volume of the following rectangular prism? <br><br> 3/20 units^2<br> 2/3 units
    8·2 answers
  • I need help A,b,c, or d
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!