1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
2 years ago
7

What is the best deal ?? Please tell me step by step.

Mathematics
2 answers:
rewona [7]2 years ago
6 0

Answer:

10 cans of Pepsi for $6.30

telo118 [61]2 years ago
5 0

Answer:

4 cans of Pepsi for 2.40

You might be interested in
23,697 round to the nearest ten thousand
CaHeK987 [17]
20,000 would be the answer
8 0
3 years ago
Pls help me with my homework​
katovenus [111]
9^-2 = 1/81 or 0.0123
When there is a negative in front of the exponent it makes a fraction. It is usually just 1/the number it equals if it were positive.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What size is the television screen shown in the illustration? Find if 20 in. and 15 in. ?
serg [7]
12 2 +16 2 = D2

D2= 144+256
D2= 400


D2= 400
7 0
2 years ago
Addie walked 2 1/2 miles in 45 minutes. Suzie covered 2 2/5 miles in 2/3 of an hour.
N76 [4]

Answer:

Suzie's speed was 3.6 mph

Step-by-step explanation:

we know that

The speed is equal to divide the distance by the time

Let

s ----> the speed in mph (miles per hour)

x ----> the distance in miles

y ----> the time in hours

so

s=\frac{x}{y}

Find Suzie's speed

we have

x=2\frac{2}{5}\ mi

y=\frac{2}{3}\ h

substitute

s=2\frac{2}{5}:\frac{2}{3}

Convert mixed number to an improper fraction

2\frac{2}{5}=2+\frac{2}{5}=\frac{2*5+2}{5}=\frac{12}{5}

substitute

s=\frac{12}{5}:\frac{2}{3}=\frac{36}{10}=3.6\ mph

3 0
2 years ago
What is 18 as a product of its prime factors
Shalnov [3]
Hey there!
We can condense 18 to 9 times nine. However, 9 isn't prime, so we can break that down to 3 times 3 times two, all of which are prime.
Hopefully this helps!
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Me.Durham is contemplating which chauffeured car service to the airport. The first costs $30 up front and $3 per kilometer. The
    14·1 answer
  • Complete the function table then write a rule for a function
    5·1 answer
  • Simplify 16...please help
    14·1 answer
  • Can you help I have tried 4 times
    10·1 answer
  • Are the decimals 0.4 and 0.40 equal ?explain
    15·2 answers
  • What is ∣x − 2∣ = ∣4 + x∣?
    9·1 answer
  • Solve for x and explain?
    15·1 answer
  • Question 5 of 23
    10·1 answer
  • What’s 4810 divided by 13?
    7·1 answer
  • Challenge A family wants to rent a car to go on vacation. Company A charges $70.50 and
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!