Answer:
=k6+
−9
/4 k5+
1
/4 k4+ −7
/4 k3+ −9
/4 k2+7k−5
Step-by-step explanation:
Answer:
15 cm
Explanation:
The cylinder’s volume can be found by multiplying base by height. The formula for this would be base*height=volume. The base and volume are given, so plug the values in and solve for height.
base*height=volume
100*height=1500
height=15 cm
THE CORRECT ANSWER WAS
$160.26
<em>*100% CORRECT ANSWERS</em>
<em>(SEE ATTACHMENTS)</em>
Answer:
C. $2.54/gallon
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we take the dollar amount and divide by the number of gallons
$46.74/18.4
2.540217391
The unit price per gallon of gasoline is
$2.54/ gallon
The number of teachers is 4 and number of students is 10 on the trips if the tickets were $22.00 each for teachers and $8.50 each for students.
<h3>What is linear equation?</h3>
It is defined as the relation between two variables, if we plot the graph of the linear equation we will get a straight line.
If in the linear equation, one variable is present, then the equation is known as the linear equation in one variable.
We have:
In Maths museum tickets were $22.00 each for teachers and $8.50 each for students, and the group paid $173.00 in total.
Let's suppose the number of teachers is x and number of students is y
22x + 8.5y = 173 ...(1)
5.5x + 2y = 42 ...(2)
After solving the above equation by substitution method we get;
From equation (1):
Multiply by 2 with equation (1)


y = 10

x = 4
Thus, the number of teachers is 4 and number of students is 10 on the trips if the tickets were $22.00 each for teachers and $8.50 each for students.
Learn more about the linear equation here:
brainly.com/question/11897796
#SPJ1