Take the total and divide by the amount to get answer.
3.60 /3 = $1.20 per pound
The answer is (x-y)^2
hope it helps!!!!!!
the formula is
(a-b)^2
and when you expand it, it becomes
a^2-2ab+b^2
Nothing further can be done with this topic (when trying to find the quotient) but, you might be looking for these Answer(s)
Exact Form:
15/11
Decimal Form:
1.36 (terminating)
Mixed Number Form:
1/4/11
7a-2b = 5a + b
2a=3b
a = 3b/2
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb