1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
2 years ago
13

At the local farmer’s market it costs $6.00 for a 4-pound basket of pears. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
Pie2 years ago
6 0

Answer:

$1.50 per pound

Step-by-step explanation:

You divide 6 by 4 to get 1.5

You might be interested in
Write a recursive definition for the sequence 14, 10, 6, 2,… Common difference is 4 what do I do next?
leonid [27]
A[1] = 14 . . . . . . . . . defines the first term
a[n+1] = a[n] -4 . . . says each term is 4 less than the one before it
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Avery has aleady spent 1 minute on the phone, and she expects to spend 3 more minutes with every phone call she routes. Write an
sergeinik [125]

Answer:

Step-by-step explanation:

4

4 0
2 years ago
What is the value of the expression?<br> 5(6-10)
MArishka [77]

Answer:

-20

Step-by-step explanation:

multiply 5 and 6 then 5 and -10

30-50=-20

6 0
3 years ago
It costs $100 to rent a bowling alley, plus $4 per person. The cost for any number (n) of people can be found using the expressi
AfilCa [17]

15*4+100

15+15+15+15 = 60

60+100 =

$160

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A ship's sonar finds that the angle of depression to a wreck on the bottom of the ocean is 15.20. If a point on
Alexxx [7]

Answer:

We have

tan 12.5  = 60 / adj       rearrange  as

adj = 60 / tan 12.5  = about 270.64 m

Step-by-step explanation:

Mark me brainllest

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Two rectangular properties share a common side. Lot A is 33 feet wide and 42 feet long.
    5·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Pls help is easy ok.
    6·2 answers
  • 1<br> - divided by 4<br> 2
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    7·2 answers
  • in a pepper airplane contest, amanda's plane flew 19ft farther than Darren's plane.Darren's plane flew twice as far as Rachel's
    7·1 answer
  • Im in a bit of a predicament. So, i have 10 elements. And 4 elements each can go in an area. So that means ill have combinations
    6·1 answer
  • What are the slopes for:<br>(2,4) and (2,-3)?​
    12·1 answer
  • Mrs. Maytag is purchasing a dryer that sells for $640. She has a coupon for a 15% discount. The sales tax in her area is 72%
    10·1 answer
  • Find the value=<br>sin 30° + cos 60° + tan 0​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!