1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
11

Got a question g+ 3 over 6 = 15 what equals g?

Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]3 years ago
4 0

Answer:

g=18

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3t − 2t + 2 = 9<br><br><br> t =
alexandr402 [8]

Answer:

t = 7

Step-by-step explanation:

Combine like terms

3t - 2t + 2 = 9

t + 2 = 9

Move the variable

t + 2 = 9

 - 2      -2

t = 7

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
More help pls! 3 and 4
Leya [2.2K]

Answer:

3. One Solution. (0,4). (they have different slopes and y-intercepts)

The solution can be found using elimination method:

Add the equations together

y = -x + 4

y = x - 4

2y = 0

y = 0

Solve for x

0 = x - 4

x = 4

(4, 0)

4. No solution

x + y = -2 and 3 which is not possible

The two lines would be parallel

7 0
3 years ago
Which statements describe a residual plot for a line of best fit that is a good model for a scatterplot? Check all that apply.
sergeinik [125]

Answer:there are about the same number of points above the x axis as below it

The points are randomly scattered with no clear pattern, i know that those two are correct but I’m not to sure on the others but i hope this helps!

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the difference of 1/2 - 3/11
TEA [102]
1/2 - 3/11

Set both denominators (bottom numbers) to 22, so multiply the numerator of 1/2 by 11, and multiply the numerator of 3/11 by 2.

1/2 is now 11/22

3/11 is now 6/22

So, our new question is now : 11/22 - 6/22

Because the denominators are the same, all you have to do is simplify the top numbers.

So, 11-6 = 5

Therefore, your answer is 5/22

~Hope I helped!~
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
$32.00 for 10 cookies<br> Unit rate.
Nadya [2.5K]

Answer:

$32/10 = $3.2/cookie

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the image of (-1, 1) after a dilation of 2? (1, 3) (-2, 2) (2, 2)
    12·1 answer
  • Judy is n years older than Carmen and twice as old as Frances. If Frances is 15, how old is Carmen?
    15·2 answers
  • Solve the following inequality.<br> 4m +6&lt;2 OR m74<br> &gt; 3
    12·1 answer
  • 2p + 8 = -2p what is p
    12·2 answers
  • The one all the way at the bottom pleasee
    8·2 answers
  • 5. What is the Standard deviation for the following set<br> of data?<br> 6,4,9, 5, 5, 4,5
    13·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE AND SHOW WORK!!!
    9·1 answer
  • HELP ME PLS I will mark brainiest if i can!<br> qr + r; use q = 3, and r = -6
    15·2 answers
  • Arianna and Aryanna went out to lunch over the weekend. They decided to eat at the cheesecake factory in ridge hill. their bill
    13·1 answer
  • Is this a statistical question?<br> "How tall is a palm tree"
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!