1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
3 years ago
7

The manufacturing cost of Calico Industries for three months of the year are provided below. Total Cost Production (units) April

$119,400 281,300 May 92,000 162,800 June 99,000 238,000 Using the high-low method, the variable cost per unit and the total fixed costs are a.$0.41 per unit and $27,351 b.$4.14 per unit and $5,470 c.$2.30 per unit and $5,470 d.$0.23 per unit and $54,701
Business
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
7 0

Answer:

The correct answer is D.

Explanation:

Giving the following information:

Total Cost Production (units)

April $119,400 281,300

May 92,000 162,800

June 99,000 238,000

<u>To calculate the variable cost per unit and the total fixed cost, we need to use the following formula:</u>

Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)

Variable cost per unit= (119,400 - 92,000) / (281,300 - 162,800)

Variable cost per unit= $0.231

Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)

Fixed costs= 119,400 - (0.231*281,300)

Fixed costs= $54,701

You might be interested in
Select the correct answer.
Lady_Fox [76]

Answer:

A. True

Explanation:

In order to be on student council, you must already know how to lead. Student council isn't you learn to lead. It's meant to show others how to lead.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3+4 whlskfjsdalfkjdlfkasdjflskjfdslkfjflkajfa
slega [8]
8jsjsnabjaiaoapqkwnhfiteotslhvhoeoteyoojdotaotps
6 0
3 years ago
Bina Co. purchased a machine on January 1st for $15,000 and estimates it will use the machine for three years with a $3,000 salv
KATRIN_1 [288]

The machine's second year depreciation expense is $3,200.

Depreciation is a method that is used to expense the cost of an asset. The units-of-production depreciation method determines the depreciation expense based on the units of goods that the machine produces in a given year.

Unit of production depreciation expense = (unit of goods produced in year 2 / total units the machine can produce) x (cost of the asset - salvage value)

Total units the machine can produce = 1500 + 1250 + 1000 = 3750

(1000 / 3750) x ($15,000 - $3,000) = $3,200

A similar question was answered here: brainly.com/question/15858628?referrer=searchResults

4 0
3 years ago
Lion Company's direct labor costs for the month of January were as follows: What was Lion's direct labor efficiency variance? Se
lakkis [162]

Answer:

Direct labor time (efficiency) variance= $6,150 favorable

Explanation:

Giving the following information:

Lion Company's direct labor costs for the month of January were as follows:

Actual total direct labor-hours 20,000

Standard total direct labor-hours 21,000

Direct labor rate variance - unfavorable $3,000

Total direct labor cost $126,000

First, we need to calculate the standard direct labor hour cost.

Direct labor rate variance= (Standard Rate - Actual Rate)*Actual Quantity

Actual rate= 126,000/20,000= 6.3

-3,000= (SR - 6.3)*20,000

-3,000= SR20,000 - 126,000

123,000/20,000= SR

6.15= Standard rate

To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:

Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate

Direct labor time (efficiency) variance= (21,000 - 20,000)*6.15

Direct labor time (efficiency) variance= $6,150 favorable

7 0
3 years ago
You just sold a futures contract on €. Each contract is for €125,000 and the price you sold for the € is $1.20 for each €. What
Yuliya22 [10]

Answer:

The profit is $12,500

Explanation:

The profit on the contract can be computed using the formula below:

profit/loss on the contract=(forward price-spot rate)*volume of currency sold

forward price is 1 euro to $1.20

spot price     1 euro to  $1.10

volume of currency sold is Euros 125,000

profit/loss on the contract=($1.20-$1.10)*125,000

                                             =$12,500

Invariably the trader sold each US dollar $0.10 more than the spot rate ($1.20-$1.10),when that is multiplied the volume of Euros sold,it gives $12,500 in profit.

This implies that the buyer could have bought the currency cheaper on contract date

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How has the Internet changed entertainment marketing? Predict how the internet will change entertainment marketing in the future
    7·1 answer
  • Wang Company accumulates the following adjustment data at December 31. For each item, indicate the:
    11·1 answer
  • Belinda keeps a record of her expenses for the week as shown:
    8·1 answer
  • The third-party problem: a. occurs when a market activity leads to a negative externality.b. occurs when a market activity leads
    11·1 answer
  • Jeremy works as a member of a sales team. He never gets involved in conflicts at work. He seems to have the ability to deal with
    7·2 answers
  • The Great Depression was the worst economic disaster in U.S. history in terms of declines in real GDP and increases in the unemp
    5·1 answer
  • Which is an example of a proprietorship?
    13·1 answer
  • Lists two things that both increase the money supply?
    13·1 answer
  • Consider the assembly line of a laptop computer. The line consists of 11 stations and operates at a cycle time of 1.50 minutes/u
    13·1 answer
  • ​Drive-Ins borrowed money by issuing $ 2 comma 500 comma 000 of 8 % bonds payable at 96.5. Interest is paid semiannually. Requir
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!