(x-5)(x+3)=0
x^2+3x-5x-15=0
(x^2+3x) (-5x-15)
x(x+3) -5(x+3)
x-5=0 x+3=0
x=5 OR -3
Answer:
6in 5in
you have to do 5×2 and 6×2 and add those together
2x + 4(-6x + 12) = -84
2x - 24x + 48 = -84
-22x + 48 = -84
-22x = -84 - 48
-22x = -132
x = -132/-22
x = 6
hope this helps, God bless!
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
4g + 4 = 2g + 8
4g - 2g = 8 - 4
2g = 4 / : 2
<u>g </u><u>=</u><u> </u><u>2</u>