1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesna [10]
3 years ago
6

Addie bought lunch to go from a sandwich shop. She spent $12.00 for a $10.00 meal. What percent was the tip?

Mathematics
2 answers:
Fynjy0 [20]3 years ago
6 0
If she doesn’t 12.00$ for a 10.00$ meal then her tip was 2.00$ so 20%
horsena [70]3 years ago
4 0

Answer:

She gave a $2.00 tip witch would be %20 of her meal cost.

Step-by-step explanation:

    </3 PureBeauty

You might be interested in
Answers anyone will give thanks and brainliest answer
weeeeeb [17]
3. A 4.B 5.B Very happy to help you!
5 0
3 years ago
Hehe boiiiii kmkflksjdf;akjdflakjdfalndfajksfkdjf;a
tangare [24]
Teehee buddy boy yeetmcskeet man
3 0
3 years ago
Without using logarithm tables, find the value of x given that: 2log2/3 = 1/2logx - log 18 + log 16
sweet-ann [11.9K]

Answer:

x=\frac{1}{4}

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

2log(\frac{2}{3})=\frac{1}{2}log(x)-log(18)+log(16)

<u>Use the Power Rule Law:</u>

log(\frac{2}{3}^2)=log(x^{1/2})+log(16)-log(18)

<u>Use the Quotient Rule Law:</u>

log(\frac{4}{9})=log(\sqrt{x})+log(\frac{16}{18})

<u>Use the Product Rule Law:</u>

log(\frac{4}{9})=log(\frac{16\sqrt{x}}{18})

<u>Simplify:</u>

log(\frac{4}{9})=log(\frac{8\sqrt{x}}{9})

\frac{4}{9}=\frac{8\sqrt{x}}{9}

4=8\sqrt{x}

\frac{4}{8}=\sqrt{x}

\frac{1}{2}=\sqrt{x}

\frac{1}{4}=x

5 0
2 years ago
What is 4,015 rounded to the nearest ten?
umka21 [38]

Answer:

The answer is 4006

Step-by-step explanation:

You get this answer by looking at the ones and it is greater than 5

6 0
3 years ago
What is -X+42 and 1.3X+49.3 intersection on the graph
Elanso [62]

Answer:

0.3 x 91.3

3/10 x÷ 913/10 =

1/10 x (3x+913)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 2x+(x−y2) when x=8 and y=2
    5·2 answers
  • Nita uses 1/3 of a carton of 12 eggs how many eggs does she use
    7·1 answer
  • Walmart is selling 24 bars Gatorade for $8.44 what is the price per bottle​
    10·2 answers
  • Find the vertex of the parabola<br> y= x^2-2x-1<br> vertex (?,?)
    10·2 answers
  • Suppose Evan is trying to build a frame out of popsicle sticks x inches long. The frame will have length (2x – 3) and width of (
    9·1 answer
  • Please help! 2x + 6 (x=4)
    11·1 answer
  • Which line segments are equal? How do you know?
    6·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment JK if j (4,6) and k(0,-4)
    14·1 answer
  • 2.
    15·2 answers
  • A circle inside of a square. The square has side lengths of 5 meters.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!