Hi Quanzia25,
Solution:
45mph
45mph x 4hrs. = 180 miles in 4 hours
45 / 3 = 15
180 + 15 = 195
Answer:
The car has traveled 195 miles.
Answer:Assuming all three, we shall find that each of the relations in 3:14 leads to a ... Then by 3:15 the relations AD//BC and AB||DE imply AD//CE, which excludes ... From 2:72, 3:11, 3:14, and 3:16 we deduce 3:19 If A, B, C are three distinct ... a point D lies between X and Y in AB/C if it belongs to XY/C, that is, if XY||CD
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer to your question is: y = -1/9 x - 40/9
Step-by-step explanation:
Data
A (-4 , -4)
B (5, -5)
Formula
m = (y2 - y1) / (x2 - x1)
y = mx + b
(y - y1) = m(x - x1=
Process
m = (-5 + 4) / (5 + 4)
m = -1 / 9
( y +4) = -1/9 (x + 4)
y + 4 = -1/9 x - 4/9
y = -1/9 x - 4/9 - 4
y = -1/9 x - 4/9 - 36/9
y = -1/9 x - 40/9
Answer:
A linear function is written as:
y = a*x + b
Where a is the slope and b is the y-intercept.
An exponential equation is written as:
y = A*(r)^x
Where A is the initial quantity and r is the rate of growth.
If a and A are both positives, the similar characteristic of both types of functions is that as x increases, then the value of y will also increase. Then both functions are increasing functions.
They are different in how they increase, while a linear function increases at a constant rate, an exponential function increases slow at the beginning and really fast as x increases, as you can see in the image below where we compare the two types of functions, the green one is the linear function, and the blue one is the exponential function.
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.