1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arsen [322]
3 years ago
9

When (8x − 4) = 2x is solved, the result is:

Mathematics
2 answers:
notsponge [240]3 years ago
8 0

Answer:

x = 1

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Distributive Property

Equality Properties

  • Multiplication Property of Equality
  • Division Property of Equality
  • Addition Property of Equality
  • Subtraction Property of Equality

<u>Algebra I</u>

  • Terms/Coefficients

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify</em>

1/2(8x - 4) = 2x

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. [Distributive Property] Distribute 1/2:                                                              4x - 2 = 2x
  2. [Subtraction Property of Equality] Subtract 2x on both sides:                      2x - 2 = 0
  3. [Addition Property of Equality] Add 2 on both sides:                                    2x = 2
  4. [Division Property of Equality] Divide 2 on both sides:                                  x = 1
Butoxors [25]3 years ago
5 0

Answer:

x = 2/3

Step-by-step explanation:

(8x − 4) = 2x

8x - 4 = 2x

6x = 4

x = 2/3

You might be interested in
S and T are two-digit positive integers that have the same digits but in reverse order. If the positive difference between S and
Anvisha [2.4K]

Answer :Answer: Did you get helped on this one?          

Step-by-step explanation: okay yup yup have a good day OKAY

Step-by-step explanation: HAVE A GOOD ONE OKAY

5 0
3 years ago
A circle is divided into nine equal parts.what is the angle measure of two of those parts
lana [24]
Solutions 

<span>A circle is divided into 9 equals parts. A circle is a round, therefore it has 360°. To solve the problem we have to use division.  

360</span>° ÷ 9 = 40 

40° is the <span>angle measure of two of those parts. </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a unit rate?<br> A. 1/7 <br> B. 48/4<br> C. 34/1 <br> D. 40/5
BartSMP [9]
So,

Normally a unit rate will be x per 1y.  Example: 60 miles/1hr.

Therefore, the option with the denominator as 1 would be the unit rate.

The correct option is C.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT 50 POINTS<br><br> Which equation does the graph below represent?
umka21 [38]

Answer:

It is indeed y = -4x

Step-by-step explanation:

We see that for every increase of 1 in the x direction, y goes down 4.

Pay attention to the scales of the x and y axes.

Slope = rise/run

we rise -4 and run 1.

so the slope is -4/1 = -4

The y-intercept is at (0,0)

So the equation is y = -4x

5 0
3 years ago
Consider the function below. f(x) = 6x tan x, −π/2 &lt; x &lt; π/2 (a) find the vertical asymptote(s). (enter your answers as a
Molodets [167]

Answer: Does not exist.

Step-by-step explanation:

Since, given function,  f(x) = 6x tan x, where −π/2 < x < π/2.

⇒ f(x) = \frac{6x sin x}{cosx}

And, for vertical asymptote,  cosx= 0

⇒ x = π/2 + nπ where n is any integer.

But, for any n x is does not exist in the interval ( -π/2, π/2)

Therefore, vertical asymptote of f(x) where −π/2 < x < π/2 does not exist.


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help please ..
    6·2 answers
  • Sandra, Robert and some other friends had a total of $73. Sandra spent $28 on videos and Robert spent $14 on videos.How much mon
    12·1 answer
  • 8 mice.
    15·2 answers
  • there are 5 boys and 2 girls in jazz band find the ratio of the number of boys to the total number of students in the band
    10·1 answer
  • What is 1.7 and 5.62 in expanded form ?
    7·2 answers
  • PLEASE AWNSER FAST I DONT HAVE MUCH TIME LEFT I NEED EVERY QUESTION PLEASE PLEASE HELP WILL RATE 5 STARS AND THANK YOU AND BRAIN
    6·2 answers
  • Patti went to the bakery. She bought a loaf of bread for $3.49, 6 muffins that cost $1.25 each, and a bottle of juice for $1.79.
    14·1 answer
  • A person hikes 4 miles in 2.5 hours. Find the unit rate in miles per hour.
    12·1 answer
  • Which is the graph of y = cos(x – 9)?
    7·1 answer
  • Which statements about the system are true? Select two options.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!