Answer:
m= 234
Step-by-step explanation:
The correct answer is B. 72 because you can multiply 3*6*4 to represent every combination possible.
Answer:
x = -33
Step-by-step explanation:
2/3(x+6)=-18
Multiply each side by 3/2
3/2*2/3(x+6)=-18*3/2
x+6 = -27
Subtract 6 from each side
x+6-6 = -27-6
x = -33
Hello!

The price is

per ounce.
_____________________________

1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75