1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
5

Plz ASAP you will get brainliest and a lot of points if you jus answer it

Mathematics
2 answers:
Alika [10]3 years ago
6 0

Answer:

1. 452.16

2. 221.5584

3. 36.2984

4. 78.5

Step-by-step explanation:

Plug in each one to the equation to find the area of a circle. Make sure to divide the diameters in half to find radius.

Annette [7]3 years ago
5 0

Answer:

radius 12 units = 452.16 units²

diameter 16.8 units = 221.5584 units²

radius 3.4 units = 36.2984 units²

diameter 10 units = 78.5 units²

Formula for area of circle: \pi r^{2}

You might be interested in
A spotlight is aimed at an angle of 50° up
Sophie [7]
I don’t know the answer
3 0
2 years ago
What is m+7=24 I will give brainlist!
Genrish500 [490]

Answer:

m= 234

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
In a restaurant there are 3 choices for appetizers, 6 choices for entrees, and 4 choices for desserts. How many different meal c
Vlad1618 [11]
The correct answer is B. 72 because you can multiply 3*6*4 to represent every combination possible.
5 0
3 years ago
PLEASE HELP IMMEDIATELY!!!
kkurt [141]

Answer:

x = -33

Step-by-step explanation:

2/3(x+6)=-18

Multiply each side by 3/2

3/2*2/3(x+6)=-18*3/2

x+6 = -27

Subtract 6 from each side

x+6-6 = -27-6

x = -33

7 0
3 years ago
Yuki bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
xxTIMURxx [149]
Hello!

\bf Answer:

The price is \bf $0.75 per ounce.

_____________________________

\bf Explanation:

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Inequality: a checking-account balance is no more than $500
    11·1 answer
  • The length of Albert's rectangular are listed below.
    9·1 answer
  • the value of n is both 5 times as much as the value of m and 36 more than the value of m. what are the values of n and m?
    15·1 answer
  • Find the value of x.
    11·2 answers
  • A Starbucks coffee shop serves an average of 3500 customers per day, with a standard deviation of 250. What is the probability t
    14·2 answers
  • 16 - x = -2 solve for x
    8·1 answer
  • According to Class 8 please solve
    12·2 answers
  • Which of the following is equivalent to 1/8?
    14·1 answer
  • 32 + y - 2y?<br> Re write the equation with the variable with the highest exponent first
    8·1 answer
  • So it's got like money before and after and it has indepent and dependent variable ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!