1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesnalui [34]
3 years ago
9

David is paid a salary of $1850 per month. He is also paid time and a half for work in excess of 40 hours a week. He worked 62 h

ours last week. What is his gross pay?
Mathematics
1 answer:
kherson [118]3 years ago
6 0

Answer:

$1,471.5625

Step-by-step explanation:

Monthly salary = $1850

Weekly salary = $1850/4 weeks

= $462.5

Hourly rate = $462.5/40 hours

= $11.5625

Overwork time = 62 hours - 40 hours

= 22 hours

Time and a half = 1.5 times the normal salary

Overwork time payment per hour = 1.5 × $11.5625

= $17.34375

Overwork time payment for 22 hours = 22 × $17.34375

= $381.5625

Last week salary = weekly salary + overtime payment

= $462.5 + $381.5625

= $84.0625

Gross salary for the month = 3 weeks regular salary + last week salary

= (3 × $462.5) + $84.0625

= $1387.5 + $84.0625

= $1,471.5625

You might be interested in
Algebra help please? thank you SO much in advance!
Harman [31]
X(x + 3)  + x(x - 3) = 2
x^2 + 3x +x^2 - 3x = 2
2x^2 = 2
x^2 = 1
x = +1 and x = -1

answer 
x = +1 and x = -1
6 0
3 years ago
Select the correct answer.
lorasvet [3.4K]
Add 5 to both sides of the equation.
x=-14+5
Add -14 and 5.
x=-9
8 0
3 years ago
What is 3.96 × 0.4, please help me ​
Kisachek [45]

Answer:

1.584

Step-by-step explanation:

1.584 = 3.96 × 0.4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 4% of 50% of 5
icang [17]

Answer:

4% of 50% of 5 is 0.1

Use a calculator.

(Answer was deleted for "incorrect" as it was correct as that's what I got as an answer.)

6 0
3 years ago
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Nataly [62]
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you think the length of a bridge is related to its strength
    6·1 answer
  • Can someone help me please
    12·2 answers
  • Consider the accompanying data on flexural strength (MPa) for concrete beams of a certain type.
    6·1 answer
  • Is this a relation a function
    8·1 answer
  • Which expression is modeled by this arrangement of tiles?
    13·2 answers
  • • Jeff knows that his semi-trailer truck is 3.2 m high. A tunnel is marked as
    14·1 answer
  • HELP ME WITH MATH PLZ !!!!
    7·1 answer
  • I need HELPPPPPP PLEASEEEEEE!!!!!!!!~!!!!!!
    5·1 answer
  • PLS HELP asap .........
    6·1 answer
  • Jason wants to earn money by raking leaves. He buys a rake that
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!