Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
If length is x, then width is 6+x
<span>Perimeter = 2*(x + 6+x) = 52 </span>
<span>2*6 + 2*2x = 52 </span>
<span>4x = 52 - 12 = 40 </span>
<span>x = 40/4 = 10 </span>
<span>Area = length*width = 10*(6+10) </span>
<span>Area = 10*16 = 160 meter square</span>
Answer:
7
Step-by-step explanation
v:numero de mi dios vegetta
<span>f(x)= x³-x²-9x+9 has x², so it will be
many to one function ( one value of y will correspond several values of x).
Answer is B.</span>