Chloe pays $28 for 3.5 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?
2 answers:
Answer:
$8
Step-by-step explanation:
You divide 28 by 3.5
Answer:
$8
Step-by-step explanation:
$28 ÷ 3.5lbs = $8
You might be interested in
Answer:
degrees and the measure of angle 5 is -------- degrees. The measure of angl
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
The answer to your question is c
Answer:
distance is 11.3137 units
Step-by-step explanation:
![\sqrt{( - 4 -2) ^{2} + (3 - - 5) ^{2} } \\ \sqrt{64 + 64} \\ \sqrt{128 } \\ \sqrt{2 \times 64} \\ \sqrt{2} \times \sqrt{64} \\ 8 \sqrt{2} \: units \\ 11.3137 \: units](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B%28%20-%204%20-2%29%20%5E%7B2%7D%20%20%2B%20%283%20-%20%20-%205%29%20%5E%7B2%7D%20%20%7D%20%20%5C%5C%20%20%5Csqrt%7B64%20%2B%2064%7D%20%20%5C%5C%20%20%5Csqrt%7B128%20%7D%20%5C%5C%20%20%5Csqrt%7B2%20%5Ctimes%2064%7D%20%20%5C%5C%20%20%5Csqrt%7B2%7D%20%20%5Ctimes%20%20%5Csqrt%7B64%7D%20%20%20%5C%5C%208%20%5Csqrt%7B2%7D%20%5C%3A%20units%20%5C%5C%2011.3137%20%5C%3A%20units)
hopefully it makes sense
:)