Which is the better deal?
2 answers:
Answer:
The better deal is 10 cans of soda for $5.50
Step-by-step explanation:
6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents Therefore , 1 0 cans of soda for $ 5 . 5 0 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money .
Hope this helped!
Answer:
10 cans for $5.50
Step-by-step explanation:
3.60/6= $0.60 per can
2.36/4= $0.59 per can
5.50/10= $0.55 per can
You might be interested in
Answer:
8 billetes de 20
17 billetes de 10
Step-by-step explanation:
5.804 rounded to the nearest hundred is 5.80
The answer is 117 miles and if you were given the miles intead multiply 117 (or whatever the number would havw been) by 8 then divid th product by 312 to get the amount of gas used
Answer:
5a
Step-by-step explanation:
u add the 3 plus 2 then add the a