Which is the better deal?
2 answers:
Answer:
The better deal is 10 cans of soda for $5.50
Step-by-step explanation:
- 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
- 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
- 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents
Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.
Hope this helped!
Answer:
10 cans for $5.50
Step-by-step explanation:
3.60/6= $0.60 per can
2.36/4= $0.59 per can
5.50/10= $0.55 per can
You might be interested in
Answer:
53 degrees
Step-by-step explanation:
Negative 45 or -45 because different signs with multiplication are always negative
Answer:
The Answer is A. I made a graph and those points are the only ones that made a line.
9x + 1 = 7x - 9
-7x. -7x
2x + 1 = -9
-1. -1
2x = -10
Divide by 2
x = -5
I believe it has 8 angles, each are 135 degrees
sorry if its wrong