Answer:
Hey, Something To help Check Out Symbolab its an online calc it has EVERYTHING thats how i do my math hope this helps
Step-by-step explanation:
She needs 3 3/4 cups more
Step-by-step explanation:
(I think you accidently put the 18 3/4 part twice) but anyways if you add 3/4 and 1/2 you get 1 and 1/4 that will be important later then you do 18 + 6 = 24 and then add your 1 and 1/4 to get a total of 25 1/4 then you just minus that from 29 and get 3 and 3/4
Hope this Helps!
Answer is 990
I hope It is the right answer
H= ut -16 t^2
h = 144(2) - 16 (4)
= 288 - 64 = 224
Answer:
$0.30 per ounce for the small popcorn
Step-by-step explanation:
Divide 4.5 (price) by 15 (oz) to get the unit price.
Have a nice day!!!