Sorry i can’t quite see the image can you do another one
Answer:
<h2>$66</h2>
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
charges
$4 per bag
$10 weekly fee
let the number of bag be x
and let the total charges be y
<em>the linear function for the total per week is</em>
<em>y=4x+10</em>
Step two:
the independent variable is the weekly fee of $10
for x=14
y=4(14)+10
y=56+10
y=$66
Answer: The mean is 9 cups, the median is 6 cups, and the total is 27.
Step-by-step explanation:
To calculate the mean, add up all values and divide by the amount of all the values: 3 + 6 + 18 = 27, 27/3 = 9. The median is the middle number, which is 6 in the set 3, 6, 18 (least to greatest). Finally the total is already 27. Hope this helps, please consider Brainliest (click on the crown).
The granola summer buys used to cost $6.00 per pound but it has been marked up %15 Question: How much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price.=> previous price of granola = 6.00 dollars per pound=> marked up 15% = 15% /100% = .15Solve:=> 6 * .15 = .9=> 6 + .9 = 6.9 dollars per poundNow, you want to buy 2.6 pounds=> 6.9 * 2.6 = 17.94 dollars <span>
</span>