1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
3 years ago
6

a weightlifter in florida says that he can bench 300 pounds (which means he can lift 300 pounds) The weightlifter weighs x pound

s. Write an equation that can be used to find t , the total weight of both the weightlifter and his weights in pounds.
Mathematics
1 answer:
SOVA2 [1]3 years ago
7 0

Answer:

no

Step-by-step explanation:

he cant lift he's too weak

You might be interested in
How to graph the line y=4/3x
ankoles [38]

Answer:

make a table of values

Step-by-step explanation:

then plot using those values

3 0
3 years ago
Frank needs 3.6 meters of ribbon to wrap gifts for friends this year. If each spool contains 90 cm of ribbon,how many spools wil
erastovalidia [21]

Answer:a lot

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The burger details:
sveticcg [70]
Set up proportion  170/180=x/1  than cross multiply  170x=180 divide both sides by 170   answer 0.944  so 94% remains
6 0
3 years ago
Please help!! Will mark Brainliest answer!! I have the answers I only need the step by step process!
Makovka662 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

Y = 3x  + 16 - 27

 = x = 27 + 16 -3=40as

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following expressions are equivalent to -5.1/4.3
jonny [76]

Answer:

1.186

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The 9th term of an arithmetic series is 5/2
    13·1 answer
  • Select all choices which could lead to a biased result.
    15·2 answers
  • at the concessions stand medium sodas $1.25 and hot dogs cost 2.50 Natalie group brought in pizza but is buying the drinks at th
    14·2 answers
  • You have a function that takes in an X value and produces a Y value. The y value equals 24 times the x value, plus 4 more. What'
    7·1 answer
  • A 50-foot ladder leans against a wall, as shown in the figure below. If the base of the ladder is 30 feet away from the wall, ho
    6·1 answer
  • LaShawn has worked on the weekend to save money she is trying to buy her mother a birthday gift the gift cost $65 LaShawn has re
    8·1 answer
  • Perimeter of an isosceles triangle is 35 cm if the length of a the congruent sides is 3 times the length of the third side what
    5·1 answer
  • Imani would like to approximate the number of students in her school with part time jobs . She surveys the 28 students in her ma
    13·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • Rewrite in simplest radical form square root of x times the fourth root of x. Show each step of your process.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!