Jeff made $210 by selling 30 pumpkins.
Step-by-step explanation:
Given,
Selling price of each Pumpkin = $7
Number of pumpkins sold by Jeff = 30
We will multiply number of pumpkins sold by selling price per pumpkin.
Amount made by Jeff = Price per pumpkin * Number of pumpkins
Amount made by Jeff = 7 * 30 = $210
Therefore;
Jeff made $210 by selling 30 pumpkins.
Keywords: multiplication
Learn more about multiplication at:
#LearnwithBrainly
Answer:
2) 62.5 wpm
3) 12.7 miles per gallon
4)18 commercials per hour
5) 22.9 ounces per dollar
Step-by-step explanation:
2) 500 words / 8 minutes = 62.5 words per 1 minute
3) 216 miles / 17 gallons = 12.7 miles per gallon
4) 36 commercials / 2 hours = 18 commercials per hour
5) 64 oz / $2.79 = 22.9 oz per $1
<u>Answer:</u>
(0.5, -0.5)
<u>Step-by-step explanation:</u>
We are given a line segment on the graph with two known points (ending points) and we are to find its mid point.
We know the formula for the mid point:

Substituting the coordinates of the given points in the above formula:
Mid point =
= (0.5, -0.5)
Answer:
<u>Marcelino will have $7.50: his costs are more than his profits. </u>
Step-by-step explanation:
22.50 + 7.50 + 15.00
In total Marcelino spent $45 to make these balloons.
He wants to sell each balloon for $1.25.
If he sells the 30 balloons he bought for $1.25 he will make:
30 * 1.25 = $37.50... okay he made some money, BUT he spent $45 dollars for the items.
45 - 37.50 = $7.50, Marcelino made no profit... he still needs to make $7.50 to pay off his own costs.
Answer:
part a: she borrowed 3,700
part b: she would pay 555 interest
Step-by-step explanation: