1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
5

3/4(-10+2/5) Please help I will mark branliest​

Mathematics
2 answers:
konstantin123 [22]3 years ago
8 0
I think its -36/5 or -7 1/5, or -7.2 but im not entirely sure so
In-s [12.5K]3 years ago
4 0

Answer:

-36/5

Step-by-step explanation:

its 36/5 but the whole thing is negative

You might be interested in
Can some one help me with this?
Sever21 [200]

Answer:

A: He got $46.80.

B: At the rate given the cost of 1 ear would be $3.33 per ear. This is because a dozen is 12 and 12/3.6 is 3.3333333333333.

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of a line that is parallel to y = 1/2 x + 5
kumpel [21]

Answer:

y = 1/2x + 5

Step-by-step explanation:

Slope-Intercept Form: y = mx + b

When 2 lines are parallel, they have the same slope.

Step 1: Define variables

Random point (2, 6)

<em>m</em> = 1/2

y = 1/2x + b

Step 2: Find <em>b</em>

6 = 1/2(2) + b

6 = 1 + b

5 = b

Step 3: Rewrite parallel linear equation

y = 1/2x + 5

3 0
3 years ago
10,000 candy canes was divided into 50 boxes. How many candy canes were in each box?​
kumpel [21]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
ddd [48]

32/4=8/1

$8 for 1 person

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which angle measures create a triangle with three different side lengths?
Contact [7]

The 3 angles of a triangle add up to 180 degrees. If all 3 sides are different in length then the angles are also different.

Its choice 1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Math question about angles of triangles
    8·1 answer
  • Line L is perpendicular to chord AB. Which statement is true?
    13·2 answers
  • 18 + what will get me 45
    12·2 answers
  • Work out 25% of 20 metres
    10·2 answers
  • Which point is the best estimate of 11?
    13·1 answer
  • What is S7 for 6-24+96-324+...?
    14·1 answer
  • There are 230 cal in 4 ounces of a type of ice cream how many calories are in 6 ounces of that ice cream
    10·2 answers
  • 14. peggy had 4 times as many quarters as nickels, she had 2.10 in all how many buckles and quarters did she have?
    11·1 answer
  • What is the answer to this division equation?
    7·2 answers
  • Do 16/22 and 24/33 have the same value? Explain your answer in complete sentences.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!