1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
2 years ago
5

1. Find the distance between two

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]2 years ago
8 0

Answer:

\mathrm{D)\:}9.4\: \mathrm{units}

Step-by-step explanation:

<u>Solution 1:</u>

Notice the x coordinate of both points are equal, meaning both points are on a vertical line. The distance between two points on a vertical line is the absolute difference of their y-coordinates. The absolute difference between 4.7 and -4.7 is |4.7-4.7|=\fbox{$9.4$}.

<u>Solution 2:</u>

The distance between two points (x_1,y_1) and (x_2,y_2) is:

d=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}

Plugging in given values, we have:

d=\sqrt{(-2.6-(-2.6))^2+(4.7-(-4.7))^2},\\d=\fbox{$9.4$}.

You might be interested in
What is the answer 9c-5=13?
riadik2000 [5.3K]
C is 2 because you have to move the 5 so you add 5 to 13 which is 18 then divide both sides by 9 so it's 2
3 0
3 years ago
Which line segments are parallel in the diagram?
storchak [24]
The last option ,KH and LM
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between the point 10,7 and 2,7 unit?
Tom [10]
It is a distance of 8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Aleks [24]
<h2>Question:</h2>

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

<h2>Answer:  Yes you can afford </h2><h3></h3>
7 0
2 years ago
I don't kind fast food sells large burgers for five dollars each and french fries for three dollars each that day they sold six
lesya692 [45]

Answer:

They sold 16 French fries.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of large burgers that they sold on that day.

Let y represent the number of French fries that they sold on that day.

fast food sells large burgers for five dollars each and french fries for three dollars each that day and their total sales was $98.It means that

5x + 3y = 98 - - - - - - - - - - - - - -1

they sold six more french fries than burgers. It means that

y = x + 6

Substituting y = x+ 6 into equation 1, it becomes

5x + 3(x + 6) = 98

5x + 3x + 18 = 98

8x = 98 - 18 = 80

x = 80/8 = 10

y = x + 6 = 10 + 6

y = 16

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of x in this equation?<br><br> 2x + 2 = -5
    9·2 answers
  • 7. Compare the value of the 5 in 85,327 and 435.
    14·1 answer
  • 92% of what number is 69
    15·2 answers
  • Can someone help me please
    7·1 answer
  • . (01.02 HC) Javier has a job installing windows. He earns a rate of $75 per day plus $8 per window installed. He also receives
    10·1 answer
  • ΔBCD is translated to become ΔB’C’D’.
    12·2 answers
  • An experiment consists of rolling a number cube (dice). What is the probability of rolling a number GREATER THAN 4? Express your
    10·1 answer
  • A function is a rule that assigns each value of the __variable to exactly one value of the dependent variable
    10·2 answers
  • Can someone pls help me
    8·1 answer
  • 8. To make a homemade all-purpose household cleaner, you can mix the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!