Answer:
july: $153 august: $155 september: $156
Step-by-step explanation:
First, add 2x on both sides. then add 29 on both sides. you want to remove the negatives when you're doing this. now you have 7x equals 56. now you divide 7 on both sides. you want to do this because your isolating the variable. now to get x equals 8.
Answer:
$2.50
Step-by-step explanation:
to find the unit price you would divide it by 23
so 57.50/23=2.50
hope this helps
brainliest?
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer: 630
Step-by-step explanation:
Accepts: 4/9
x times 4/9 = 280
x = 630