1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka94
3 years ago
8

At the aquarium, there are 200 fish for every 1 shark. What is the ratio of sharks to fish?​

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
3 0

Answer:

1 to 200  or 1:200 or 1/200

Step-by-step explanation:

If there is 1 shark for every 200 fish then the ratio would be sharks (1) over fish (200)

You might be interested in
What are the answers please help ?!
mafiozo [28]

Answer:

A, D, E, F

Step-by-step explanation:

Exterior angles are the outer angles.

Angles 5, 6, 2, 3 are all outer angles or exterior angles.

Angles 1 and 4 are interior angles.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ce
adoni [48]

Step-by-step explanation:

CCTV cameras in a bit more of the day I will have a great time and where is the only thing that has to do with it

7 0
2 years ago
Evaluate: 6q + m − m; use m = 8, and q = 3
adelina 88 [10]

Answer:

your answer is 18

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Me ayudan xfaaaaaa (':​
IceJOKER [234]

Answer:

2(z + 8) 3 \\

4 0
2 years ago
If 25 pencils cost $12 find the unit rate per pencil
grin007 [14]

Answer:

$12/25 pencils= $0.48 per pencil

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help assap with this question
    14·1 answer
  • The cooking time for a ham is 2/5 of an hour for each pound - how long should you cook a ham that weighs 12 3/4 pounds?
    7·1 answer
  • 2x + 1 = 9 two step equation​
    8·2 answers
  • What’s the value of k?
    7·1 answer
  • Factor the expression 15 x - 10 x y​
    6·1 answer
  • We are in school 10 months out of the year. What percent of the year are we in school?
    5·2 answers
  • 1. Define Line, Line segment and Ray.
    14·2 answers
  • A van travels 300 miles on 15 gallons of gas. Find how many gallons the van needs to travel 360 miles
    5·1 answer
  • Write 320 g as a fraction of 2 kg. Give your answer in its simplest form.
    14·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to -3 x 3 x -4/9
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!