Answer:
The purchase price is $180
The total price is: $189
Step-by-step explanation:
Sales tax rate = 5\%
Sales tax on bike = $9
We need to find the purchase price.
Let purchase price = x
We know that Sales tax = 5% of x
and Total price = Purchase Price + Sales tax
So, we can write:
Sales tax = 5% of x
Putting values and finding x

So, the value of x i.e Purchase price = $180
The purchase price is $180
Now finding the total price of bicycle
Total price = Purchase Price + Sales tax
Total price = 180 + 9
Total price = $189
So, The total price is: $189
Answer:
<h3>Sum of Roots =<u> (-8)</u><u> </u><u> </u></h3><h3>Product of Roots = <u> </u><u> </u><u>(-84)</u><u> </u><u> </u></h3>
Step-by-step explanation:

Roots :- 6 and -14
Sum of the roots :
[6 + (-14)]
= (-8)//
Product of the roots :
[(6)(-14)]
= (-84)//
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2
Well umm check calculator again maybe you did a mistake in typing one of the numbers
Y=10x+15
X= 0
Y= 15
Hope this help