1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
2 years ago
8

I need help asap pleaseeee

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
3 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

401.92 divided by 16 = 25.12

25.12 divided by 3.14 is 8

You might be interested in
The distance from Caleb's house to the school is 1.5 miles, and the distance from Ashley's house to the school is 3520 feet. Who
lapo4ka [179]

Hi there!

To solve this problem, first we need to convert everything into feet.

1.5 mi = 7920 ft

Since
7920 is greater than 3520,

Ashley lives closer to the school.

Hope this helps!
4 0
2 years ago
Please help!
Mrrafil [7]

Answer:

\sf C. \quad \dfrac{1}{9}

Step-by-step explanation:

<u>Addition Law for Probability</u>

\sf P(A \cup B)=P(A)+P(B)-P(A \cap B)

Given:

  \sf P(A)=\dfrac{1}{3}=\dfrac{3}{9}

  \sf P(B)=\dfrac{2}{9}

  \sf P(A \cup B)=\dfrac{4}{9}

Substitute the given values into the formula and solve for P(A ∩ B):

\implies \sf P(A \cup B) = P(A)+P(B)-P(A \cap B)

\implies \sf \dfrac{4}{9} = \sf \dfrac{3}{9}+\dfrac{2}{9}-P(A \cap B)

\implies \sf P(A \cap B) = \sf \dfrac{3}{9}+\dfrac{2}{9}-\dfrac{4}{9}

\implies \sf P(A \cap B) = \sf \dfrac{3+2-4}{9}

\implies \sf P(A \cap B) = \sf \dfrac{1}{9}

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Can someone please help me with the B part? &lt;3
Lemur [1.5K]

Answer:

v = 13.5 m/s is the answer

mark me as brainliest if u found it helpful

7 0
2 years ago
The average price of a 30 second commercial for the 2002 Super Bowl was $1,900,000. What was the price per second?
Tanzania [10]

Answer:

$63,333.33

Step-by-step explanation:

Divide 1,900,000 by 30 to get $63333.3333....which technically just rounds to $63333.33, and if you want to go further, $63333.

6 0
2 years ago
Please help with this math question and please give your answer with full working outs ​
ddd [48]

Answer:

- \sqrt{13.7}  = 3.70135110

- 3.05^{2} = 9.3025

- 2.6

- Add 9.3025 and 2.6 = 11.9025

- Divide 3.70135110 by 11.9025

= 0.31097257

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If one guy cuts the grass in one hour and another guy cuts the grass in 30 minutes. How long does it take if they both cut the g
    11·2 answers
  • Her fee is 5 hours of work is $350
    11·1 answer
  • A box of 900 rubber bands costs 6.30 dollars. What is the unit price of the rubber bands
    5·2 answers
  • Which was the most important effect of the bessemer process
    14·2 answers
  • Ryan drinks 1 1/2 liters of water every 3/4 of an hour at a constant rate. How many liters of water does Ryan drink in one hour
    5·1 answer
  • Zoe paid 18.60 in sales tax and tips for dinner. The sales tax is 11% and she tipped 20%. What was the price of Zoe’s dinner bef
    6·1 answer
  • HELP PLEASEEE I HAVE A QUIZ RIGHT NOW
    9·1 answer
  • I need to find the slope for the question: 6y-14x=2
    7·1 answer
  • Need help again pls and ty​
    11·2 answers
  • Kimberly is planning to drive 2916 miles on a road trip. if she wants to complete the trip in 6 days, how many miles will she ne
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!