The fraction would be 5/1.
Answer:
x = 8
y = 6
Step-by-step explanation:
Recall that one of the properties of a parallelogram is that the diagonals bisect each other, which means they divide each other into equal segments.
Therefore,
LP = PN
x = y + 2 (eqn. 1)
PM = KP
2x - 8 = y + 10 (eqn. 2)
Substitute x = y + 2 into eqn. 2 to find y
Thus:
2(y + 2) = y + 10
2y + 4 = y + 10
Take like terms
2y - y = -4 + 10
y = 6
Substitute y = 6 into eqn. 1 to find x:
x = y + 2 (eqn. 1)
x = 6 + 2
x = 8
Given,
Cost of 13 pounds of flower is 7$
One pound = ?
Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
Answer:
2 dollars
Step-by-step explanation:
if 8 limes costs 2 dollars, then 4 limes cost 1 dollar
you purchased 12 limes so since you already know what 8 limes coms, you could subtract that
12-8=4
now you need to find out how much for 4 limes which would be half the price of 8 limes.. which should be 1 dollar
so $2.00+$1.00= $3.00
finally 5 dollars minus 3 would result in a change of 2 dollars
Answer:
x= -3 1/2x= -3 1/2
Step-by-step explanation: