1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
12

Connor rolled a die 6 times. A 2 occurred three times. Why isn't the theoretical probability 3/6 instead of 1/6?​

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
6 0

2 occurred 3times

\\ \sf\longmapsto S=6\times 3=18

\\ \sf\longmapsto |S|=18

Now

\\ \sf\longmapsto E=No\:of\:times\: 2\:occured

\\ \sf\longmapsto |E|=3

we know

\boxed{\sf P(E)=\dfrac{|E|}{|S|}}

\\ \sf\longmapsto P(E)=\dfrac{3}{18}

\\ \sf\longmapsto P(E)=\dfrac{1}{6}

You might be interested in
Equivalent ratio of 64:60
Snowcat [4.5K]

An equivalent ratio of 64:60 is 16:15.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express this equation in logarithmic form.bx = n
Usimov [2.4K]
It will be written like <span>log (base b) N = x . </span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sally has just finished her thirty-fifth year with her company and is getting ready to retire. During her thirty-five years, Sal
olya-2409 [2.1K]

The <em>correct answer</em> is:

$19,153.26.

Explanation:

She will receive 42% of her average annual salary. This salary was $45,603.

To find 42% of a number, we first convert the percent to a decimal: 42% = 42/100 = 0.42.

Next we multiply this by the number we're taking the percent of:

0.42(45603) = 19153.26.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP! Whoever gets it right will get brainliest!!
melomori [17]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The prize after the 30% off sale was $140 what is the regular price?
    7·2 answers
  • Solve for k.<br><br> 18 = 10 + 2k<br><br> k =
    13·1 answer
  • What is the greatest common factor of 15 and 64
    6·1 answer
  • Please help Ive been stuck on this!
    11·2 answers
  • What does a double line inside the walls of a shape mean?
    7·2 answers
  • The bake sale raised $60.00. If each cookie cost $0.75, how many cookies were sold
    11·2 answers
  • PLEASE HELP THANK YOU BRANLIEST IS PROVIDED
    14·2 answers
  • How many ways can someone purchase at least one CD from a group of 5
    5·1 answer
  • 6 x 2 1/5 estimated please hurry
    7·2 answers
  • Add 3 3/5 + 6 3/10 tyyyyy
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!