1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
3 years ago
6

Write a summary can Smartphones improve student lives? why or why not ( in your own words )

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
4 0

Answer:

Smartphones can imrove student lives by giving students the ability to contact their teachers to ask questions or comment on a specific work. they can also allow the student to look up answers and learn from what others think. Smartphones can also add distractions in class and allow an easy way to cheat on a test or a quiz. Overall Smartphones can be beneficial and harmful to a students life.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which of the following best describes the graph below?
GenaCL600 [577]

Answer:

B. It is a one-to-one function

Step-by-step explanation:

B. It is a one-to-one function

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A cheese pizza from Pizza Pie is cut into eight equal pieces. When slices are sold individually, each slice costs $1.85. Let c r
andrezito [222]

multiply the amount of one piece with the number of pieces

1.85×8=14.8

5 0
2 years ago
Help please! Thanks
SSSSS [86.1K]

Answer:

E. 0

Step-by-step explanation:

There isn't any guarantee that there are <em>any </em>people that have their birthdays in the same month based on what you're given, so your answer would be 0.

8 0
2 years ago
If there are 26 students in each third-grade class and 3 third-grade classes in the school, how many students will attend an ass
ddd [48]

Answer:

74

Step-by-step explanation:

26 • 3 = 78 - 4 = 74

8 0
3 years ago
X-Y
alex41 [277]
B) 12

3•3=9 so 4•3=12
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Multiply (x^3 + 3x^2 + 3)(3x^3 − 6x^2 − 8x + 1)
    14·2 answers
  • 4. Tina wants to secure sequins on a piece of felt shaped like a rectangle with a length of 10 cm and width of 21 cm. What is th
    11·2 answers
  • John goes to a restaurant and has a bill of $32.57. He uses a 10% off coupon on
    10·1 answer
  • All equilateral triangles are _____ triangles.<br><br> scalene<br> right<br> obtuse<br> acute
    10·2 answers
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • Simplify the following, leaving your answer with a positive exponent: <br> x^-12/ x^-7
    10·1 answer
  • Pleas helppp<br> Is this mapping a funotion or not a function?
    10·1 answer
  • Find the mean of this data set:<br><br><br> 8, 5, 2, 13, 6, 6, 4, 10, 0
    7·1 answer
  • What is the length of the altitude of the equilateral triangle below?
    6·1 answer
  • 1 markers cost $7.04<br> Which equation would help determine the cost of 7 markers!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!