1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
6

Plss tell me the ans​

Mathematics
1 answer:
brilliants [131]3 years ago
4 0

Answer:

I dont know if this is right but I think its 125/343

You might be interested in
Please show me how you got this answer <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B18a%5E2%7D%2A4%5Csqrt%7B3a%5E2%7D" id="TexFor
Kryger [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Comment

18 factors into 2 * 3 * 3

Both factors have an a^2 under the root sign. The rule for that is take 1 a outside the root sign and throw the other one away.

The same rule applies to the two 3s that factor 18.

What you get is

3a√2 * 4*a*√3

Answer 12a^2 √2 * √3

Answer: 12a^2 * √6

5 0
1 year ago
Find AE<br> Note: Figure is not to scale<br><br> (Graded)
murzikaleks [220]

Answer: i think its 82 but im not sure

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Each package of pens contains 3 pens. How is the number of pens related to the number of packages?
yuradex [85]

Answer:  The correct option is (C) Packages x 3 = Pens

Step-by-step explanation:  Given that each package of pens contains 3 pens.

We are to choose the correct mathematical relation between number of pens and number of packages.

Let, n represents the number of pens and N represents the number of packages.

Then, according to the given information, we have

n\times 3=N\\\\\Rightarrow \textup{Packages}\times 3=\textup{Pens}.

Thus, the correct relation is

Packages x 3 = Pens.

Option (C) is CORRECT.

6 0
3 years ago
An item is regularly priced at $97 . Alonzo bought it at a discount of 85% off the regular price. wats the price now
siniylev [52]

Answer:

at least above 3$

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Witch number is the product of 12.22 x 15.38
gayaneshka [121]

Answer:

187.9436

Step-by-step explanation:

Multiply

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you answer this ??
    13·1 answer
  • Property used in the equation 9+3+1
    8·2 answers
  • Study the work shown to find the exact solutions of this trigonometric equation.
    14·2 answers
  • BRAINIST AND 10 POINTS
    15·2 answers
  • Find the area of the right triangle with a base of 38cm and the height of 26cm
    8·1 answer
  • What is the mean total?
    5·1 answer
  • Colin predicted whether he got answers right or wrong in his 50 question exam.
    11·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Directions: Convert each measurement. <br> 1. 20 ounces = __________ lbs __________ oz
    10·1 answer
  • - What is the area of the figure below? Use 3.14<br> for T.<br> 7 cm<br> 22 cm<br> 18 cm
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!