1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
3 years ago
6

What is diameter d in meters if the distance around the track is 400 meters round your answer to the nearest tenth

Mathematics
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
7 0
The answer is 768 minutes away from the park I got it coming
You might be interested in
If sin 0=1 over square root of 2 find the value of 0
ololo11 [35]
Here is your answer zero will always equal zero.
5 0
3 years ago
Mega Movies hosted a film premiere on Friday night. They charged $8 for adults and $5 for children. Ninety-two adults and childr
zmey [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

a + c = 92.....c = 92 - a

8a + 5c = 688

8a + 5(92 - a) = 688

8a + 460 - 5a = 688

3a = 688 - 460

3a = 228

a= 228/3

a = 76 <==== adults

a + c = 92

76 + c = 92

c = 92 - 76

c = 16 <=== children

4 0
2 years ago
Which student solved the equation 107 d = 1,733.4 correctly?
frutty [35]

Answer:

Sammi is correct i took the test

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2sin^2 2x=2<br><br> In the domain [0, 2pi)
djverab [1.8K]
Please type this as 2(sin 2x)^2=2      <span>2sin^2 2x=2 is confusing.

Reducing this expression:  (sin 2x)^2 = 1

Taking the sqrt of both sides, sin 2x = plus or minus 1

If sin 2x = 1, then 2x must be pi/2 or 3pi/2, and so x must be pi/4 or 3pi/4.

Now you do this for sin 2x = -1.</span>
8 0
3 years ago
A 40 oz jar of peanut butter costs 5.25. how much does a 100 oz jar cost
Karolina [17]

Answer:

13.13

Step-by-step explanation:

5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4(2x – 8) = 3(2 – Зх)​
    10·1 answer
  • What does 20+25+45=90
    7·2 answers
  • Evaluate<br> 3x (x + 2) – 3x? for x = 19
    13·1 answer
  • Rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?
    6·1 answer
  • Which one is discrete data
    14·1 answer
  • HELP PLSSS MARKING BRAINLIST!
    8·1 answer
  • Please hurry I will mark you brainliest
    12·2 answers
  • The length of a rectangle is twice the width. The perimeter of the rectangle is 24 feet.
    6·1 answer
  • How is 2/5 + 3/5 = 1
    7·2 answers
  • PLEASE HELP IM GIVING BRAINLIEST FOR WHOEVER ANSWERS IT FIRST CORRECTLY ITS A MATH QUESTION
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!