2 answers:
The answer is B cuz addition and the corresponding prices and variables
Answer:
D. 4.15c + .94s
Step-by-step explanation:
4.15 is how much the cashews cost per pound, this multiplied by c would be the full cost of however many pounds of cashews are being purchased.
.94 is how much the sugar costs per pound, this multiplied by s would be the full cost of however many pounds of sugar is being purchased.
to get the full cost of both, you add these equations together (4.15c + .94s)
You might be interested in
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
<span>19095705.3333 is the answer
hope i helped!</span>
What are you asking to solve?