1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
9

Please see attached image for problem.

Mathematics
2 answers:
Paladinen [302]3 years ago
6 0

Answer:

(0, 0)

Step-by-step explanation:

(4+(-4))/2= 0/2= 0

(-5+5)/2=0/2= 0

(0, 0)- mid point

slega [8]3 years ago
6 0

Answer:

(4,-5);(-4,5)

Remember this can be interpreted as:

(x_1,y_1);(x_2,y_2)

Looking at our x values first we have:

\frac{4+(-4)}{2}=\frac{0}{2}=0

Looking at our y values we have:

\frac{-5+5}{2}=\frac{0}{2}=0

So our midpoint would be the point (0,0)

You might be interested in
The circle given by x^2+y^2-6y-12=0 can be written in standard form like this: x^2+(y-k)^2=21 What is the value of k in this equ
sweet [91]

Answer:

The value of k =3

Step-by-step explanation:

x^2+y^2-6y-12=0 We need to solve this equation to become in standard form to find the value of k.

x^2+y^2-6y-12=0\\x^2+y^2-6y = 12\\(x)^2 +(y^2-2(y)(3)+(3)^2) = 12 +(3)^2\\(x)^2+(y-3)^2 = 12+9\\(x)^2 +(y-3)^2 = 21

The given standard form is:

x^2+(y-k)^2=21

Comparing it with (x)^2 +(y-3)^2 = 21

The value of k =3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will give whoever answers correctly Brainliest
PtichkaEL [24]

Answer:

-63

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Each kid eats the same amount of food each morning.
Serhud [2]

Answer:

a) One kid eat tubs of yogurt = 1.3 tub of yogurt

b) One kid eat granola = 3.33 ounces

c) cost to feed one kid each morning is $1.12

Step-by-step explanation:

Three kids eat tubs of yogurt = 4

Three kids eat granola = 10 ounces

Cost of one tub of yogurt = 54 cents

Cost of 10 ounces of cereal = $1.26

a) One kid eats how many tubs of yogurt in a morning?

Three kids eat tubs of yogurt = 4

One kid eat tubs of yogurt = 4/3

                                            = 1.3 tub of yogurt

b) How many ounces of granola does a kid eat each morning?

Three kids eat granola = 10 ounces

One kid eat granola = 10/3

                                  = 3.33 ounces

c) How much does it cost to feed one kid each morning?

Cost of 1 tub of yogurt = 54 cents

Cost of 1.3 tub of yogurt = 54*1.3 = 70.2 cents

Converting cents to dollar:

100 cents = 1 dollar

70.2 cents = $0.7

So, Cost of 1.3 tub of yogurt (for one kid)= $0.7

Cost of 10 ounces of cereal = 1.26

Cost of 1 ounce of cereal = 1.26/10

Cost of 3.33 ounces of cereal = (1.26/10)*3.33

                                                 = $0.42

Cost of 3.33 ounces of cereal (for one kid) = $0.42

Total cost for each kid = $0.42+$0.7 = $1.12

So, cost to feed one kid each morning is $1.12

7 0
3 years ago
A number is multiplied by 4 and then 12 is added. the result is 36. what is the number?
musickatia [10]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

4 * x + 12= 36

          -12  -12

4x = 24

x= 6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this question !
lidiya [134]

Answer:

3x -2 ≤ 2x +1

3x ≤ 2x +3

x ≤ 3

so its {x|x∈ℝ, x ≤ 3}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rosa brought d drawings to an art show. After selling 15 of them she had 38 left. Identify the equation that situation and the c
    5·2 answers
  • Stewart has $26 dollars. He spent $12.81, including tax, to buy a new DVD. He needs to set aside $10.00 to pay for his lunch nex
    15·2 answers
  • Arrange the terms in descending powers of a variable 9 - 12n 2 + 4n 3 - 7n
    5·1 answer
  • The perimeter of a rectangular garden is 100 feet. Find the width if the length is 35 feet
    7·1 answer
  • Which could be the first step in solving this equation?
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ME SCHOOL TOMORROW
    8·2 answers
  • 10 The table shows the cost of blueberries at a local farmer's
    13·1 answer
  • Nadia's bookshelf contains 10 fiction books, two reference books, and five nonfiction books.
    6·2 answers
  • Can you determine the solution of the |4x−2|≥−6 without solving?
    9·1 answer
  • Rubin has 6 rolls of pennies containing 50 coins each, 5 rolls of nickels
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!