1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
9

Hello and it would be very helpful if you know these answers!

Mathematics
1 answer:
Wittaler [7]3 years ago
5 0

Answer:

1) 15-4x

2) 3x+2

Step-by-step explanation:

1) product of x and 4 is 4x then subtract that from 15

2) use x as your age in this situation so your age times 3 is 3x and since he's 2 years older than that u add 2 more

You might be interested in
A fruit shop sells dried fruit by the pound. The cost for x pounds of raisins is represented by the equation y=3.5x, where y is
DanielleElmas [232]
Raisins has the lowest unit rate, which is 3.5x. Cranberries unit rate is 4.5 (18/4).

Please vote my answer brainliest. thanks!
5 0
3 years ago
The equation sin(40o) =b/20 can be used to determine the length of line segment AC. What is the length of AC? Round to the neare
boyakko [2]
For this case we have the following equation:
 sin (40o) = b / 20
 Clearing b we have:
 20 * sin (40o) = b
 Therefore, the length of the AC segment is given by:
 b = 12.9
 Answer:
 
the length of AC is:
 
b = 12.9
7 0
3 years ago
Karen is a software saleswoman. Her base salary is $2100, and she makes an additional $50 for every copy of English is Fun she s
Shalnov [3]

Karen has a base salary that is $2100 and does not depends on how many copies she sells.

Additional to the base salary, she gets $50 for each copy she sells, so we can write this additional salary as 50*N, being N the number of copies she sells.

Then, we can write the total pay P as:

P=2100+50N

Then, if N=22, we can calculate the total pay as:

P(22)=2100+50\cdot22=2100+1100=3200

Answer:

The equation relating P and N is P=2100+50N.

The total pay when she sells 22 copies is $3,200.

4 0
1 year ago
I need to know 2/3 divided by 5 =
masya89 [10]

Answer:

2/15

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If each 5 cm on the scale drawing below equals 2 yards, what is the actual area of the shape in square units?
Blababa [14]

Answer:

I need the image to do this or more information

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph shows the speed of a ball in free fall for 10 seconds. Which is the constant of proportionality shown in the graph? It
    14·1 answer
  • What is the relationship between the ratios? 48 72 and 6 9 Drag and drop to complete the statement. The ratios are . proportiona
    5·2 answers
  • What is the measure of interior angle ABC of the regular polygon shown?
    8·1 answer
  • What is the sum of the number of faces, edges, and vertices for a rectangular prism?
    15·1 answer
  • 60 time what equals to 120
    6·2 answers
  • there are 425 people in the auditorium they are sitting in rows of 9 how many rows have 9 people sitting down?​
    15·2 answers
  • Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?
    7·1 answer
  • Is 2.5 : 8 and 7.5 : 24 equivalent?
    10·2 answers
  • The verticles of a triangle are the points R(3,c),Q(9,2) and R(3c,11) where c is constant. Given that angle PQR is 90​
    6·1 answer
  • On a number​ line, suppose point E has a coordinate of -4 ​, and EG = 13. What are the possible coordinates of point​ G?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!