1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
13

Michael buys a dozen donuts for his friends for $6 what is the unit rate

Mathematics
1 answer:
katovenus [111]3 years ago
7 0

Answer:

6 dollars per dozen

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

6 dollars ÷ 1 dozen

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 1

6 dollars ÷ 1

1 dozen ÷ 1

=  

6 dollars

1 dozen

=  

6 dollars

dozen

= 6 dollars per dozen

You might be interested in
Can somebody solve this?
nirvana33 [79]

Answer:

8 months

Step-by-step explanation:

if you can get 120 per month then 950/120 = ~8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shirt that normally sells for $29 before discount was priced at 21.95 after discount. What is the percent saved?
aksik [14]

Answer:

18.04%

Step-by-step explanation:

discount = 28.00 - 22.95 = $5.05

Percent saved  = 5.05*100 / 28  =   18.04%

4 0
3 years ago
If I got 29 muffins and 41 people how many more do I need?
Usimov [2.4K]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

there are 41 people and u only have 29. that means 12 won't get so u will ask for 12 more

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE ADD THE REASONING PART!!
nasty-shy [4]

Answer:

new price= $2.40

Step-by-step explanation:

20%= 20/100= 1/5

$3.00/5= 00.60

1/5 of the price is being subtracted from $3.00

$00.60 is 1/5

3.00-.60= 2.40

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Darlene kicks a soccer ball off the ground and in the air, with an initial velocity of 34 feet per second. using the formula h(t
monitta

Answer:

18.1 is the answer. I am glad I could help.



7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ON THIS MATH PROBLEM
    10·1 answer
  • How many solutions does the equation 4p + 7 = 3 + 4 + 4p have?
    9·1 answer
  • Select the correct answer.
    10·1 answer
  • PLEASE answer as soon as you can! First correct answer will get BRAINLIEST!!! :)
    6·1 answer
  • How do you write y - 5= 3(x - 4) in slope-intercept form?
    12·2 answers
  • Alan borrowed $5,100 from his father to buy a car. He repaid him after 6 months with interest of 8%. Find the total amount he re
    5·1 answer
  • 2 of 5
    12·2 answers
  • What is the slope of the line with the following equation? (y-3)= -4(x-5)
    10·2 answers
  • Given that V=1,3,4,2 and W= 6,4,7,2 then VW is
    15·1 answer
  • Dan and Juanita are arguing, again! Dan says the revenue function for the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!