1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
2 years ago
5

Air-USA has a policy of booking as many as 22 people on an airplane that can only seat 20 people. (Past studies have revealed th

at only 82% of the booked passengers actually show up for the flight.) a) Find the probability that if Air-USA books 22 people, not enough seats will be available. Round your answer to 4 decimal places. P ( X > 20 )
Mathematics
1 answer:
Allushta [10]2 years ago
6 0

Answer:

The answer is "0.07404893".

Step-by-step explanation:

Applying the binomial distribution:

n = 22\\\\p= 82\%=0.82\\\\q = 1-0.82 = 0.18\\\\

Calculating the probability for not enough seats:

=P(X>20)\\\\= P(21) + P(22)\\\\

= \binom{22}{21} (0.82)^{21}(0.18)^1+ \binom{22}{22} (0.82)^{22}(0.18)

=0 .06134598+ 0.01270295\\\\=0.07404893

You might be interested in
Kiyo bought a pizza for $12.75 and four medium drinks at Paola’s pizza. Define a variable and write an expression to represent t
Travka [436]
Y = total amount of money spent
x = cost of one drink

So our expression is:
4x + 12.75

4x stands for 4 drinks times x price of one drink
The 12.75 is a one time fee for the pizza, since Kiyo isn't buying multiple pizzas.

The problem also asks us to find the total price, so we write an equation:

y = 4x + 12.75
We insert what x is which in this case is $3
y = 4(3) + 12.75
Order of Operations tells us to multiply first:
y = 12 + 12.75
Now add your values:
y = 24.75
Therefore, Kiyo spent a total amount of 24.75 at Paola's pizza.

Let's check our problem just in case:

24.75 = 4x + 12.75
Since we now know what y is equal to, we can plug that into our original equation and check just to verify

We should subtract 12. on both sides of the equation because of inverse operations:

24.75 - 12.75  = 12.75 - 12.75 + 4x
We are left with:

12 = 4x
We divide:
\frac{12}{4}  =  \frac{4x}{4}
Our result is:
3 = x
Which checks out because each drink was in fact, $3 dollars as stated in the word problem. Hope that was thorough enough.


4 0
3 years ago
find the measure of the arc or angle indicated. assume that lines which appear tangent are tangent
Serjik [45]

Answer:

Option (1)

Step-by-step explanation:

By the property of alternate segment theorem,

"Angle formed between the tangent and the chord in a circle measures the half of the measure of the intercepted arc"

m(∠EFG) = \frac{1}{2} × m(minor arc FG)

minor arc FG = 2m(∠EFG)

                      = 2(76°)

                      = 152°

Therefore, Option (1) will be the correct option.

7 0
2 years ago
Abbey wants to use her savings of $1325 to learn yoga. The total charges to learn yoga include a fixed registration fee of $35 a
Alisiya [41]
1,325-35=1,290
50x25=1,250 50x26=1,300
25 months
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Prime Factorization
maks197457 [2]
What's your question
8 0
3 years ago
Mr. Abbot buys eight boxes of granola bars for a party each box has nine granola bars after the parties there are 39 bars left h
Fittoniya [83]

Answer:

no of box multiply by no of granolas then subtract 39 bars

8×9=72

72-39=33

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations: x – 4y = –8 and –3x + 12y = 24.
    6·2 answers
  • How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
    5·1 answer
  • Why is the fraction 6/10 not written 0.06?
    14·2 answers
  • Which simulation could NOT be used to simulate a baby being born male or female?
    15·2 answers
  • The edge of a cube is 4 inches. The area of a cross section perpendicular to one face is ___square inches, and its perimeter is_
    6·2 answers
  • Two students, Ann and Max, factored the trinomial 4x2 − 6x − 4. Ann factored it as 2(x − 2)(2x + 1) and Max factored it as (x −
    12·1 answer
  • Pls help it due in a hour
    14·1 answer
  • Write a unit rate for the situation.<br><br> 228 students in 12 classes
    8·2 answers
  • What is the difference between AB and BA.<br>​
    14·2 answers
  • Simplify this algebraic expression completely 10y-3(y+5)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!