1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
10

Light travels at about 3000 000 000 meter per second what is this speed in kilometers per hour

Mathematics
2 answers:
faltersainse [42]3 years ago
6 0
3000000 Kilometers i believe
Vladimir79 [104]3 years ago
5 0

Answer:

1,080,000.000km/hr

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4y-7x=16 solve for y
kompoz [17]
I think the answer would be  x= 4/7 y = +-16/7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
70 oz of dried cranberries costs $5.60 what is the cost per ounce
Anit [1.1K]
Divide 5.60 by 70 and that's the price per ounce
4 0
3 years ago
What is the amount of change? Show your work <br> a. 85% of 210 <br> b. 125% of 38
Stolb23 [73]
Basically you need to multiply the percent by the number.

7 0
3 years ago
Find the slope of the line shown on the graph to the right
katrin2010 [14]

Answer:

it is 5/5, or if that doesn't work its 1 just in case you need to simplify

Step-by-step explanation:

from the first point, count how many squares go up, the count how many squares to the right, so up 5 over 5

3 0
1 year ago
How can you tell if the solution is one value,all real numbers,or no solutions
zysi [14]
One value: would be a single valued function, or just one answer.

Real numbers would be: natural numbers, whole numbers, integers, rational numbers (fractions and repeating or terminating decimals), and irrational numbers.

No solution: there is no answer to the question.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I'm being timed on this!!!!!!!! GIVING BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • True or False: The Associative Property allows you to change the order of terms in an expression.
    13·2 answers
  • .49027397189 out of 365 is what?<br> 12 POINTS
    13·1 answer
  • Question One
    13·1 answer
  • EDIT: This is actually for Middle School mathematics, I apologize.
    8·1 answer
  • For three consecutive plays, the Patriots gained
    8·1 answer
  • An equation that equals 19
    6·2 answers
  • With compound interest, what happens when you start compounding more and more frequently?
    8·1 answer
  • Give me the solution of this algebra<br> 1) a^2 + 3a + 1
    5·1 answer
  • Simplify the expression: ∣∣112 − 56∣∣ − (25 + 110)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!