1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
3 years ago
13

Adding decimals 5.66 + 5.99 =

Mathematics
2 answers:
nevsk [136]3 years ago
6 0

Answer:

the correct answer to this is 11.65

Step-by-step explanation:

slava [35]3 years ago
5 0

Answer:

11.65

Hope This Helps!

You might be interested in
9. If two complementary angles are in the<br>ratio 3:7, find the supplement of the<br>bigger angle.​
ddd [48]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a car starts from rest and travels for 5.0s with a uniform acceleration of 1.5 m/s^2. what is the final velocity of the car? how
AfilCa [17]
V = u + at
u = 0 
v = 0 + 1.5*5
v = 7.5 m/s
final velocity is 7.5 m/s

s = ut + 0.5at^2
s = 0 + (0.5*1.5*5^2)
s = (0.5*1.5*25)
s = 18.75 m
total travel distance is 18.75 m.
5 0
3 years ago
The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides. Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the
PIT_PIT [208]

<u>Part (a)</u>

The variable y is the dependent variable and the variable x is the independent variable.

<u>Part (b)</u>

The cost of one ticket is $0.75. Therefore, the cost of 18 tickets will be:

0.75\times 18=13.5 dollars

Now, we know that Kendall spent her money only on ride tickets and fair admission and that she spent a total of $33.50.

Therefore, the price of the fair admission is: $33.50-$13.50=$20

If we use y to represent the total cost and x to represent the number of ride tickets, the linear equation that can be used to determine the cost for anyone who only pays for ride tickets and fair admission can be  written as:

y=0.75x+20......Equation 1

<u>Part (c)</u>

The above equation is logical because, in general, the total cost of the rides will depend upon the number of ride tickets bought and that will be 0.75x. Now, even if one does not take any rides, that is when x=0, they still will have to pay for the fair admission, and thus their total cost, y=$20.

Likewise, any "additional" cost will depend upon the number of ride tickets bought as already suggested. Thus, the total cost will be the sum of the total ride ticket cost and the fixed fair admission cost. Thus, the above Equation 1 is the correct representative linear equation of the question given.

4 0
3 years ago
Please help I need to turn this in today.
Bogdan [553]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

If you have a Ti-84 series calculator, press "stat" then "Edit..." and then fill in the data table values for x and y in two lists. Then press "2nd" and "mode" to quit. Now press "stat" again and right arrow over to "calc" and press down until you find "ExpReg" and set the "Xlist" and "Ylist" that you used and you will get C as the answer. Another way to do this is to manually substitute values into all 4 equations, which is boring.

8 0
2 years ago
25 points plz help what would it mean if the interquartile range was very small and if it was very large
zzz [600]

Answer:

I'll explain below

Step-by-step explanation:

Itmf it were to be large and small at the same time, it should be 0.

It can't be large and small at the same time.

If u want to study more about this, ask me through the comments.

I hope this helps u.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • D says reflection across y=x please help
    7·1 answer
  • If you have one ace what is the probability that you have a second ace
    10·1 answer
  • Help please with question 3
    14·2 answers
  • A frying pan has a radius of 14 centimeters. what is the circumference of the frying pan?
    15·1 answer
  • How many seconds are in 4.98 minutes? Round your answer to the nearest tenth (to one decimal point)
    14·2 answers
  • What method can be used to prove the triangles below are congruent?
    11·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • A money market account pays 5.3% interest
    13·1 answer
  • In a recursive function, what is used to determine whether to stop or to continue with another recursive step
    7·1 answer
  • The Eiffel Tower in Paris, France is 1063 feet tall. If you took an elevator 3/4 the way up the tower, how far from the ground w
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!