1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
13

You buy Apple stock for $120 per share over a period of time the stock value increased at a weekly rate of 5% you sell the stock

for $180 per share about how many weeks did you on the stock for
Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
6 0

Answer:

8.31  weeks

Step-by-step explanation:

Given that the cost of one share of Apple stock, C=$120

Rate is the increment of the stock value, R= 5%/week=0.05 / week.

Assuming that after t week, the stock has been sold for $180.

Since the stock value increased at 5% every week, so, the interest is compounded weekly, so

S=C\left(1+R\right)^t \\\\ \Rightarrow 180 = 120\left(1+0.05\right)^t \\\\  \Rightarrow 180 = 120\left(1.05 )^t \\\\

\Rightarrow \frac{180}{120}=1.05^t \\\\\Rightarrow 1.5=1.05^t

\Rightarrow \ln(1.5)=t \ln(1.05) [taking log both sides]

\Rightarrow t=\frac {\ln(1.5)}{\ln(1.05)}=8.31 weeks

Hence, after 8.31  weeks the stock has been sold for $180.

You might be interested in
Helpppppppppppppppppp<br> Pppppo
pantera1 [17]

Answer:

(2 * L)+(2 * W)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Use the Pythagorean Theorem to solve for the missing side length. Round to the nearest tenth if necessary.
Ede4ka [16]

Answer:

B= 6

Step-by-step explanation:

pythagorean theorem formula is a² + b² = c²

so: 8² + b² = 10²

then: 64 + b² = 100

subtract 64 from both sides to get b²= 36

square root 36 and you get 6 for b

answer: B= 6

8 0
2 years ago
I need help on this its 7th grade math
icang [17]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

$5.28 for 3 corn (divide)

the rate per corn is 1.76 ($1.76 for each corn)

the x value is the amount of corn and the y value represents the price for the amount of corn. If you multiply each x value by 1.76 only one will equal the given y value

8 0
2 years ago
Is 'Do you play video games a lot?' a good question? Explain why or why not.
Ugo [173]
No it’s not a good question
4 0
3 years ago
What would be the final balance of an emergency fund containing three to six months’ worth of expenses totaling $4,700 that is h
Nady [450]

Answer:

god be with you

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How can I compare these scores?
    8·2 answers
  • 1. Ben and Jerry traveled together by van and shared the
    6·1 answer
  • Apply the distributive property to factor out the greatest common factor.<br><br>70−40p
    6·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Help me out please????
    10·1 answer
  • write in slope intercept form an equation of the line that passes through the given points (-2,3) (2,7)​
    5·1 answer
  • Btw if you can’t see the numbers it’s 3 3/4 cups apples
    5·1 answer
  • Need some help please
    9·1 answer
  • Nine less than the product of 8 and a number is equal to 7
    10·1 answer
  • Question Progress
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!