1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ASHA 777 [7]
2 years ago
8

Amy charges $12 more for 5 hours of babysitting then she dies for 3 hours of babysitting. What does Amy charge per hour of baby

sitting?
Mathematics
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]2 years ago
3 0

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

5-3

2

12/2

<em><u>6</u></em>

You might be interested in
Finding distance between each pair of points. how to know which is x1 y1 and x2 y2 when using (x2-x1)^2 + (y2-y1)^2? People are
denpristay [2]

<u>It doesn't matter what order the coordinates are in the distance formula as long as it stays in it's corresponding order.</u> In this case, (-7,5) could be (x1,y1) and (3,-5) could be (x2,y2) or vise versa, just as long as you don't mix up the coordinates (so no (-7,-5) or (3,5)). I'll demonstrate this below:

\sqrt{(-7-3)^2+(5-(-5))^2}\\\sqrt{(-10)^2+(10)^2}\\\sqrt{100+100}\\\sqrt{200}\\\\\sqrt{(3-(-7))^2+(-5-5)^2}\\\sqrt{(10)^2+(-10)^2}\\\sqrt{100+100}\\\sqrt{200}

<u>The distance between these points, no matter the order, is √200, or approximately 14.14 units.</u>

7 0
3 years ago
When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
dexar [7]

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

6 0
3 years ago
An arithmetic sequence is defined by:a_1=-8a1​=−8a_n=a_{n-1}+4an​=an−1​+4What is the 7th term of the sequence?
oksian1 [2.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Rosie washes clothes for two families the first family pays her $500 more per month than the second. Her total earning per month
disa [49]

Answer:

  • Family 1:  $1.850
  • Family 2: $1.350

Step-by-step explanation:

We know that the total monthly payment is 3200, so if we call Pa (family A`s payment) and Pb (Family B's payment) the payments:

  • Pa+Pb=3200
  • also, Pa = Pb+500

So if we replace Pa in the first ecuation:

  • Pb+500+Pb=3200
  • 2Pb= 3200-500
  • Pb=2700/2= $1.350

then Pa+Pb=3200 => Pa= 3200-1350= $1.850

Good Luck!

8 0
2 years ago
How do you multiply fractions
dexar [7]
This really depends on the fraction; if there are variables in the equation, if they are full numbers,etc. I'd really recommend looking up khan academy on YouTube and that will really help you out!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 15% is 75 of what number .NOT 75% is 15
    9·1 answer
  • What does Ctrl+O beside the open option on the file menu represent? A. full name of the option B. keystroke alternative to open
    9·2 answers
  • Angie baked 100 cookies and Tony brownies she wants to split them into equal groups for the bake sale each group must have the s
    8·1 answer
  • Identify the graphs.......
    7·2 answers
  • 1/2 (1.45 + 0.75) + 2 x 8.1
    11·2 answers
  • Please help I need answers ASAP
    13·1 answer
  • Simplify the following expression.<br><br> 29.718 - 29.63
    15·1 answer
  • Sara brought a total of 8 nails at ace hardware. She purchased both 6 penny nails and 10 penny nails. She brought 2 more 6 penny
    6·1 answer
  • Plz help with both questions (no link plz) 15 point and will make brainly
    7·1 answer
  • Use the table to work out the values of a , b , c , and d .​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!