Answer: m = -243
Explanation:
• Solve
-27 = m/9
•Multiply 9 by 27
m/9 * -27
• Result
m = -243
Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Answer:
1) Yvonne buys gloves that cost $10.00. At the register, she must pay $10.80. ⇒ EXCISE TAX
2)Sasha bought a house last year. She just got a tax bill from the county showing the value of her house and the amount of tax. ⇒ PROPERTY TAX
3) Bigmart sells boots made in China and boots made in the U.S. Bigmart must pay 27% tax on each pair of boots made in China, but not on the U.S. made boots. ⇒ TARRIFF.
4)State citizens voted to add a 75-cent tax to each pack of cigarettes to pay for programs to help people quit smoking. ⇒ SALES TAX
5)Jake got his paycheck today. He worked 40 hours at $20 per hour His gross pay was $800, but the amount of his paycheck was only. ⇒ Income/Social
/Security/Medicare Taxes
Answer:
6
Step-by-step explanation:
10x6=60-2=58