1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
11

Find the root of 51 and 21

Mathematics
2 answers:
Masja [62]3 years ago
4 0

Answer:  the root of 51 is 7.141 and the root of 21 is 4.583

Step-by-step explanation:

Elena-2011 [213]3 years ago
4 0
The answer:
169
(I think and I hope)
You might be interested in
A large adult elephant weights 24,000 pounds. A baby elephant, on the other hand, weights only 260 pounds. How much more does th
galina1969 [7]
24,000- 260 would equal 23,740 pounds
8 0
2 years ago
ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of dafodill bulbs for a total of $198 grace spent $254 buying 14 packages of tu
sasho [114]

Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

8 0
3 years ago
The equation 3x + 6 = 12 involves two operations performed on x: multiplication by 3 followed by addition of 6. What operations
BlackZzzverrR [31]
3x + 6 = 12
First operation was subtraction (subtracting 6 to leave 3x alone)
Second operation was division (Dividing 3 from 3x to isolare x)

3x + 6 = 12
3x + 6 -(6) = 12 - 6
3x = 6

\frac{3x}{3} = \frac{6}{3}
3 and 3 cancels out
x = 2
6 0
3 years ago
Lily is having her birthday party at Party Place. They charge $45 for the party and $10 for each guest at the party. How many fr
xz_007 [3.2K]

Answer:

Lily can invite 8 friends ,

10 times 8 equals 80

80 plus 45 equals 125

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A spinner is divided into 4 sections. The spinner is spun 100 times. The probability distribution shows the results.
Vitek1552 [10]

P(1≤x≤3) defined the probability that the result is between 1 and 3, included. You can answer this question in two ways:

1. Sum the probabilities of good events:

From the graph, we have

P(x=1) = 0.32,\quad P(x=2) = 0.24,\quad P(x=3) = 0.28

So,

P(1\leq x \leq 3) = 0.32+0.24+0.28 = 0.84

2. Use complementary probabilities

Asking that the result is 1, 2 or 3 is the same as asking that the result is not 4. The probability that the result is 4 is 0.16, so the probability that the result is not 4 will be

P(x\neq 4) = 1-P(x=4) = 1-0.16=0.84

The result is obviously the same.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A university is trying to determine what price to charge for tickets to football games. At a price of $30 per ticket,
    6·1 answer
  • 23 hours after 8:00 pm
    11·2 answers
  • 1. Which integer expression is equivalent to the expression below? *<br> -4 + (-9)
    7·1 answer
  • A psychology professor at a university is interested in determining the proportion of undergraduate students at her university w
    5·1 answer
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • 4c = __fl oz<br> O a. 16 Ob. 32<br> O c. 8 d. 64
    15·2 answers
  • Help me please
    14·1 answer
  • Please please help me Dayson is covering a package in the shape of a rectangular prism with wrapping paper. The package is 50 ce
    15·1 answer
  • state the coordinate of the image of the given point B (-10, -6) under a dilation with a center at the orgin with the given scal
    7·1 answer
  • the price of mobile phone is increased by 20% at first and then decreased by 10% now the price of the phone is rupees 15000 find
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!