Answer:
46.9
Step-by-step explanation:
i looked it up
Step-by-step explanation:
You can solve systems of equations using either substitution or elimination. For these problems, I recommend elimination. I'll do the first one as an example.
-3x + 16y = 9
-4x + 8y = 12
Multiply the second equation by -2.
8x − 16y = -24
Add to the first equation (notice the y's cancel out).
(-3x + 16y) + (8x − 16y) = 9 − 24
5x = -15
Solve for x.
x = -3
Now you can plug this into either equation to find y.
-3(-3) + 16y = 9
9 + 16y = 9
y = 0
The solution is (-3, 0).
Answer:
16+2=18
18-3=15
2*3=6
Step-by-step explanation:
Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The oranges cost $4 per 2 lbs which is 4/2=$2 per lb. Option C has peaches at $6 for 3 lbs which is 6/3 =$2 per lb.