1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
2 years ago
6

Can someone help me with five and six

Mathematics
1 answer:
Westkost [7]2 years ago
3 0

Answer:

5) a)(-4,-6) b) (4,2)  c) (2,6)     6) (3,2)

Step-by-step explanation:

5) the solution is the points where the lines meet.

6) graphed the lines; the picture of the graph is attached below

You might be interested in
10. What percent of 32 is 15? If necessary, round to the nearest tenth of a percent.
ankoles [38]

Answer:

46.9

Step-by-step explanation:

i looked it up

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with these questions please?
kotykmax [81]

Step-by-step explanation:

You can solve systems of equations using either substitution or elimination.  For these problems, I recommend elimination.  I'll do the first one as an example.

-3x + 16y = 9

-4x + 8y = 12

Multiply the second equation by -2.

8x − 16y = -24

Add to the first equation (notice the y's cancel out).

(-3x + 16y) + (8x − 16y) = 9 − 24

5x = -15

Solve for x.

x = -3

Now you can plug this into either equation to find y.

-3(-3) + 16y = 9

9 + 16y = 9

y = 0

The solution is (-3, 0).

3 0
3 years ago
What is 16+2 and 18-3 and 2*3?
stepladder [879]

Answer:

16+2=18

18-3=15

2*3=6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELP!!! I NEED HELP!!!!!!
Oliga [24]

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

7 0
3 years ago
Zack buys some oranges from a store. The oranges cost $4.00 for 2 pounds. He wants to buy more fruit, but at the same price per
SSSSS [86.1K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The oranges cost $4 per 2 lbs which is 4/2=$2 per lb. Option C has peaches at $6 for 3 lbs which is 6/3 =$2 per lb.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select the factored form of each expression.
    15·2 answers
  • If it takes 2 scoops of flour to make 16 cookies how many scoops of flour does it take to make 40
    14·2 answers
  • A train traveled 350km in 2.5h. what was the average speed of the train?
    14·1 answer
  • 8. 52 divided by 4 equals what?
    11·2 answers
  • Hey I need help on finding where this girl messed up and can you tell me where she did?
    13·1 answer
  • Intercept of line 9x-7y=14
    15·1 answer
  • 100 points
    6·1 answer
  • A multiple of 3 but not of 6 and 9, greater than 22 but less than 37<br>​
    13·2 answers
  • Use the data presented below for the following SIX questions. The data consist of the order that the 12 students who received an
    13·1 answer
  • 5/4 divided by 10 plzzzzzzz
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!